| Awp_Alex_1990 a întrebat:

De 2-3 luni am un mucus de culoare alba in gat care nu-mi da pace.Am fost la medicul ORL-ist,mi-a dat picaturi nasonex,trahisan,Acc, dar degeaba.Mucusul persista.Am facut si exudat, dar degeaba.Mentionez ca pe langa acest mucus, mai am si limba alba.
Nu mai suport.Ma streseaza psihic.A mai avut cineva aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca ai avut otita in vara atunci sansele ca infectia sa se fi extins de la ureche la sinusuri sunt extrem de mari. Infectia chiar ar avea sens. Inseamna ca nu ai scapat in totalitate de bacteria respectiva.

Da, sinuzita poate fi cauzata de cresterea unor colonii de bacterii, care prin mucus se pot extinde si spre cavitatea bucala, cauzand limba alba.

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai deja candida, limba alba confirma prezneta candidei in stomac atat de multa, ca acum iese pe limba.
Sfatul meu este sa cumperi o miere propolizata si sa iei de 3 -4 ori pe zi cate o lingurita, inainte d emasa cu jumatate de ora. Mierea de albine este cel mai puternic antibiotic natural. Tinctura de propolis este extremd e eficienta pentru exterminarea germenilor gram pozitivi si gram negativi, inclusiv a bacteriei candida.
Totul este natural, sanatos si fara efecte secundare.

| OoBunnyoO a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba de candida. Mergi la un alt doctor si spune-i si de limba alba. Este ciudat ca doctorul la care ai fost nu a observat chestia asta.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Am facut exudat si nu am candida, dar limba e alba.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Inteleg.

Poate fi vorba de o infectie, de o alergie sau de sinuzita.

Insa, ai putea incerca sa faci un alt exudat sa fii sigur ca nu este vorba de candida.

Mi se pare ciudat ca ai simptomele astea, insa doctorii nu au gasit nimic. Eu as repeta analizele sau as schimba doctorul. Sau ambele.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Am uitat sa mentionez ca este al 2-lea exudat pe care-l fac.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Hmm. Poate culoarea limbii nu are legatura cu mucusul. Dupa ce iti speli dintii cu periuta, iti speli si limba? Daca nu ne curatam limba regulat aceasta va incepe sa capete o culoare albicioasa.

Daca asta ar fi problema si nu sunt corelate, atunci mucusul ar fi unicul simptom. Iar daca este vorba de mucus, dupa cum spuneam o alergie, o bacterie sau o sinuzita il pot cauza. Asigura-te ca nu este vorba de o sinuzita, la un alt orl, iar daca nu analize de sange, pentru a vedea daca ai urme de infectie sau daca este cazul de o alergie.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Da,de dimineata imi curat limba, dar pe timpul zilei se albeste la loc.Cat despre mucus, analize la sange mi-am facut.Eu sunt sigur ca acel mucus este cauzat de o bacterie.Ce sa fac? Am acest mucus de 2-3 luni, nu mai suport....Imi da viata peste cap

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Daca o cureti si se albeste la loc, atunci, cel mai sigur este vorba de o bacterie.

La analizele de sange..ai cumva idee daca limfocitele si granulocitele ti-au iesit in limite normale?

Ti-au iesit cumva limfocitele sau granulocitele marite in analizele de sange? Ai cumva idee?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

De asemenea, ai cumva ganglionii umflati? La gat, la subrat si la picioare.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

De asemenea, o alta posibilitate ar fi o infectie la radacina vreunui dinte. Ai incercat sa mergi la dentist si sa faci o radiografie la toti dintii?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Am fost la dentist si totul e ok, cu exceptia limbii care este alba(nu am candida). Sunt foarte stresat si suparat ca niciun doctor nu-mi poate depista problema.Am incercat vreo 5 tratamente si nu vad nicio schimbare.Nu mai suport...

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai ajuta cu niste sfaturi, pareri.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Cand te-au testat pentru sinuzita, cum te-au testat? Sau ce analize ai facut de doctorul a dedus ca nu este vorba de sinuzita?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Daca spui ca nu ti-a iesit nicio urma de infectie in analizele de sange si ca nu ai semne de infectie in corp (ganglionii umflati) si ca ai facut o radiografie la intreaga gura si ca nu ti-a iesit nimic, atunci cea mai probabila explicatie mi se pare a fi sinuzita, eventual cauzata de o alergie.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Mi-a facut analize la sange, exudat lingual si faringian, problema cu tiroida n-am, reflux gastro esofagian nu am. Daca aveam sinuzita nu trebuia sa ma doara capul?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Nu neaparat.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat.Eu am o usoara deviatie de sept, iar vara aceasta am fost cu o prietena la strand unde am facut otita si am racit groaznic de rau.De atunci am acest mucus in gat.
Inca o intrebare vreau sa-ti mai adresez si te las:limba alba este de la sinuzita?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Daca ai avut otita in vara atunci sansele ca infectia sa se fi extins de la ureche la sinusuri sunt extrem de mari. Infectia chiar ar avea sens. Inseamna ca nu ai scapat in totalitate de bacteria respectiva.

Da, sinuzita poate fi cauzata de cresterea unor colonii de bacterii, care prin mucus se pot extinde si spre cavitatea bucala, cauzand limba alba.

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si cred ca ar trebui sa incerci si un tratament la Salina.Eu mi-am cumparat un inhalator salin din portelan si mi-a facut bine.Nici eu nu puteam respira deloc la un moment dat.Acum s-a mai ameliorat.Nasonex-ul e bun dar cred ca ar trebui combinat cu un tratament cu sare de mare sau de la salina.O vreme am facut si inhalatii cu abur fierbinte.Am pus sare de mare in apa, am mai adaugat si muguri de pin, am fiert-o si apoi mi-am acoperit capul cu un prosop ca sa inhalez aburul.Am facut acest tratament in fiecare seara.Si asta m-a ajutat.

| Teo29 a răspuns:

Ia-ti trimitere catre ORL si du-te si interneaza-te intr-un centru universitar, intereseaza-te de `donatii` si de ce medic e cel mai bun. Roaga-l sa-ti faca si analize de sange si toate investigatiile.

| Prego_Alora_1972 a răspuns:

Am avut de cativa ani acceasi problema si singurul mod de a scapa de CANDIDA este terebentina naturala, ulei de ricin si cubulete de zahar,,, https://translate.google.ro/....../translate