| Dannyofficial a întrebat:

De 3 zile s-a umflat o masea, eau antibiotice amoxacilina 500gr nu se dezufla deloc, cate zile trebuie sa astept pana da inapoi? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| secretlove2014 a răspuns:

Incearca TAVANIC 500 mg sunt cam cele mai tari antibiotice, 1 pe zi, distruge infectia imediat, o pastila e 7 lei, o sa ti treaca, te a tras vreun curent ca asa mai pateam si eu desi toate masele si dinti i am plombat

| Dannyofficial explică (pentru secretlove2014):

Da cred ca m-a tras vreun curent, am sa incerc sa vad daca ie bun tavanic. se da cu reteta stii ceva?

| secretlove2014 a răspuns (pentru Dannyofficial):

Se da si fara reteta

| Dannyofficial explică (pentru secretlove2014):

Ok iti multumescwinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru secretlove2014):

Levofloxacina nu este cel mai ''tare'' antibiotic. Nu exista antibiotice tari si slabe, exista antibiotice cu spectru larg de activitate si antibiotice cu spectru ingust.
In plus, Levofloxacina merge pe germeni gram negativi foarte bine si mai putin pe cei gram pozitivi (de regula infectiile dentare sunt infectii cu germeni gram pozitivi)

Amoxiciclina ca atare nu se mai foloseste de prin anii 90 pentru ca majoritatea germenilor au devenit rezistenti (de obicei se asociaza cu clavulanat de potoasiu). Ca antibiotic de rezeva la amoxicilina-clavulanat se foloseste tetraciclina.

Tavanic (Levofloxacina) este extraordinar de periculos pentru organism (pentru ca fluorochinoloanele sunt foarte toxice si in special levofloxacina este foarte toxica) si are o eficienta redusa in infectiile dentare.

| Dannyofficial explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Multumesc mult

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la masea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi URGENT la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un DRENAJ ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| DimaIsTheBoss a răspuns:

Dentist!
Du-te la el!

| GirlonFire a răspuns:

Asta trebuie' sa ti-o spuna medicu de familie.

| Dannyofficial explică (pentru GirlonFire):

De la 7 ani nu am mai mers la medicul de familie laughing