| nemur88 a întrebat:

De cateva zile a inceput sa imi amorteasca mana. La inceput se manifesta doar cand foloseam mouse-ul (mana nu era rece) insa vad ca de scurt timp a inceput sa se manifeste si pe perioada zilei. Ce pot face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, cel mai indicat este sa mergi la medicul de familie si in functie de ceea ce gaseste el de cuviinta iti poate da trimitere catre un medic de specialitate... daca este cazul!
degeaba iti spunem noi cam ce ai putea avea, tu ai nevoie sa cunosti sigur ce anume se intampla, de la ce anume iti amorteste mana si atunci cand nu o folosesti intens.
ori acest lucru nu se poate de la distanta

| RAY a răspuns:

Sa nu fie in stânga și durere in piept in partea stângă, in rest poate fii de la vreme, mouse, nu stai drept pe scaun

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gimnastică. baie caldă în lighean, alternată cu baie rece. Masaj.

| dullcat a răspuns:

Daca ai probleme cu circulatia neaparat trebuie sa iti reevaluezi stilul de viata, sa incorporezi si niste sport zilnic, macar jumatate de ora.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Din cauza ca foloseam mous-ul pe birou si antebratul se rezema de marginea biroului, mi s-au anchilozt degetul mic si inelar. Am mers la medic de familie - neurolog -apucuntura. Acum tin mous-ul pe policioara de sub birou, la nivelul curelei. Nu mai am nimic.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Medicul de familie și control medical neurologic.
Este o afecțiune neurologică. Tratată din timp, nu este periculoasă. Nu este tratată, pot rămâne sechele.
Iar, o tensiune oscilantă, de asemenea conduce la probleme neurologice.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

E posibil sa fie de la pozitia de la calculator.
incearca sa cobori masa de lucru, sau zona tastaturii.
sau schimba mouseul.

daca e ceva problema medicala vezi un medic specialist, sau citeste pe net cate ceva

https://www.rasfoiesc.com/......FIZI17.php

https://www.esanatos.com/......e75489.php