| georgy_7464 a întrebat:

De cateva zile am o durere in epigastru, dar nu mereu, despre ce ar putea fi vorba si ce as putea face sa-mi dispara aceasta durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este legata intr-un fel de mese poate fi o gastrita sau chiar un ulcer gastric sau duodenal. Ulcerul duodenal se manifesta ca o foame dureroasa, durerea fiind calmata de alimentatie. Ulcerul gastric, dimpotriva, se manifesta cu dureri dupa mese.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie. Nu e bine sa iei medicamente de unul singur, mai ales ca durerea in epigastru poate fi si de alte cauze: cardiaca de exemplu.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ce caracter are durerea (apasare, constrictie, arsura, intepatura)?
E legata de vreun eveniment (apare dupa masa, dupa efort, dupa stres, dispare dupa ce mananci, dupa voma?)?
E accentuata de vreo actiune?
(big grin anamneza completa laughing )

Laur
| Laur a răspuns:

Are vreo legatura cu alimentatia? Apare ciclic inainte sau dupa ce mananci? E doar in epigastru sau iradiaza?

| claudya a răspuns:

Intreaba un medic de specialitate... e mai bine, poate fi orice si nu ar trebui sa devina cronic...multa sanatate...

| adnana_8488 a răspuns:

Litiaza biliara.