| Alinnnu a întrebat:

De cateva zile imi tot apar pe burta sau pe gat niste pete rosii, cu diamentrul intre ~ 2-7cm care au si niste zgrabunte, alteori ceva gen piscatura de tantar doar ca mult mai lungi. Petele apar si in max. 20min dispar. Care sa fie problema?

PS: Alergie nu e, ca am testat de toate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un VDRL ti-ai facut? Pot fi rozeole luetice (adica poti avea sifilis secundar).

| danutza_2917 a răspuns:

Mie imi apareau astfel de pete de la lamblii, asa ca fa-ti un examen coproparazitologic si o hemograma cu tablou leucocitar sa vezi cum iti sunt eozinofilele. Daca asta e si vrei sa scapi de el in mod natural fara sa-ti faci praf ficatul de la medicamentele indicate pentru lamblii contacteaza-ma pe mess sau mail id dpocaznoi@yahoo.com

| Ionela_5966 a răspuns:

#Intoxicatie/Pojar. thinking

| NightCrowler a răspuns:

Poate fi si alergie asa ca nu exclude posibilitatea asta. Eu presupun ca e icter mecanic si provine de la disfunctia hepatica(ficat) ar trebui sa mergi la un medic specialist. Mergi prima data la medicul de familie si dupa aia iti face el trimitere la medicul specialist. Nu lasa asa chestia asta ca o sa se extinda pe tot corpul.

| Moiseicip a răspuns:

Am avut si eu intr-un timp pete rosii pe spinare apoi imi apareau si pe piept ei pe maini sau chiar si pe maini asa ca nu stiu sigur daca se compara chiar cu ale tale dar as putea sa iti dau urmatorul sfat. Mie doctorul mi-a spus ca sunt niste ciupercute care apar in urma transpiratiei si mi-a dat un unguent pe care sincer nu l-am luat.Deci sfatul meu este daca iti ei vreau unguent pentru acele pete sa-l folosesti, dar iti spun sigur si precis de cate ori de speli pe corp si moi ales in zonele unde ai petele foloseste sapun de casa, asa cum facea bunica noastra odata daca stii cum. Daca gasesti sapun de casa sa folosesti tot timpul chiar daca iti trece petele. Sfatul asta ti l-am dat pentru ca si eu am folosit si mi-a trecut iar dupa un timp dupa ce nu m-am mai spalat cu sapun de casa iar mi-a aparut iar acum dupa ce am folosit sa pun de ala iar a inceput sa imi dispara. Incearca si ai sa vezi ca merge. Nu garabtez 100% dar 85-90% iti garantez cati trece.

| yo_1595 a răspuns:

Si eu zic sa-ti faci un VDRL, ca sa excluzi sifilisul, care daca e(sper sa nu )trebuie tratat obligatoriu cat mai repede