| anonim_4396 a întrebat:

De cativa ani am probleme cu vederea.Am miopie...cam 1.50 la ambii ochi. M-am gandit de curand la operatiile cu laser...deoarece port ochelari de cand am aflat ca am probleme cu vederea.insa...dioptriile mi-au crescut.Plus ca ma simt ciudat.cand port ochelari.am impresia ca toti se uita la mine.si rad de mine(stiti cum sunt unele persoane in ziua de azi?!)... ce parere aveti despre aceste operatii cu laser? A facut cineva asemenea operatie? Ce riscuri poate avea.si...cat la % poate imbunatatii vederea? Cat costa si...credeti ca la dioptriile mele poate fi facuta aceasta operatie? am inteles ca medicii recurg la operatie doar daca dioptriile sunt mai mari. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebare.sunt oarecum confuza. O seara placuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweeTLemon a răspuns:

In primul rand cati ani ai? Am avut -10 ...am purtat 2 ani de zile lentile dar erau incomode straight face De un an de zile m-am operat cu laser si am ajuns la 0...nu mai depind de ochelari si de lentile... daca vrei lasa-mi un mesaj cu id tau :*

12 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Eu lucrand cu profesorii mari din medicina pot sa-ti fac 2 recomandari care sunt printre putinele care te pot ajuta cum trebuie. Fie te duci la Prof. Dr. Liliana Mary Voinea la Spitalul Universitar Bucuresti sau te duci la directorul Spitalul clinic de urgente oftalmologice Pop Monica Daniela. Ele sunt cele mai bune cadre de la noi din tara si cele mai pricepute sa-ti raspunda la ce ai spus tu. Noi degeaba ne dam cu presupusul!

kratos
| kratos a răspuns:

@eudeea fa ce ti-am zis! Daca ti la vederea ta asta ai de facut. Fie mergi la suub fie te duci la spitalul de urgenta de oftalmologie.

| Andrei_6051 a răspuns:

Buna. eu iti recomand ceva natural. e bazat pe exercitii am inceput sa folosesc si eu la recomandarea unui prieten de al meu care a renuntat la ochelari natural si acum vede perfect. vezi si tu pe www.renuntalaochelari.com

| SweeTLemon a răspuns:

Si apropo...eu m-am operat la 19 ani happy

| www a răspuns:

Daca te deranjaza ochelarii pune-ti lentile. Sunt riscuri mari, cum ar fi sa orbesti, asa ca mai bine scapa de ideea asta, am intelsc ca nu vezi bine, dar vrei sa nu mai vezi deloc?

Nu cred.

| Notme a răspuns:

Eu aveam acum 1 an 1, 75 la ambii ochi si acum am 2, 75.am fost la medic si mi-a spus sa ma operez doar dupa ce termin scoala/facultatea ca daca fac acum nu are niciun efect pentru ca invatand imi fortez vederea. Eu o sa astept pana la 24 ani. Daca nu esti studenta nu vad vreo problema. Uite matusa mea s-a operat, avea tot in jur de 1, 5 si acum vede chiar f bine. De costat a fost scump cred ca in jur de 3000€(in Spania) dar nu sunt sigura. Eu stiam ca, cu cat iti cresc dioptriile cu atat mai putin vei avea siguranta ca atunci cand te vei opera vei vedea perfect. De exemplu daca deja ai 4 sau 5 se poate ajunge la un 0, 5 dar tot vei purta ochelari, cel putin asa stiam. Cel mai bine mergi la medic si asa iti spune exact ce trebuie sa faci. Succes!
PS: Daca te accepti pe tine insuti cu ochelari at te vor accepta si ceilalti, nu trebuie sa para ca te simti ciudat sau urata cu ei, ci din contra, poarta-i cu stil si simte-te frumoasa cu ei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lentilele mi se par prea deranjante...am inteles ca totul tine de doctorul care te opereaza...ca operatia nu tine mai mult de 10 min...si ca nu simti absolut nimic.Dar...am vazut undeva..ca operatia asta este enorm de scumpa.Nu vreau sa ma grabesc...doar adun toate informatiile necesare pentru a lua o hotarare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 20... fara cateva zile:d...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are dreptate kratos, dar totusi eu nu as accepta operatia cu laser ci clasica. au fost persoane care si-au pierdut vederea pentru ca laserul a scapat putin de sub control si i-au ars cornea sau au vatamat ceva ce nu trebuia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai, eu am miopie si dioptrii de -1, 75.de 2 ani de zile port lentile de contact, ma simt foarte bine cu ele, nu sunt incomode cum se spune, nici macar nu simti ca le ai.iti ofera o vizibilitate perfecta, cu respectare minima a regulilor de igiena uiti ca porti lentile! Si eu am vrut sa ma operez dar aceasta operatie nu se poate face pana nu se stabilizeaza dioptriile! asta inseamna ca pana nu pastrezi aceleasi dioptrii 1 an nu te poti opera! pentru siguranta ta consulta un medic bun, vei primi cele mai bune sfaturi, acum sunt convinsa ca esti derutata si nu mai stii ce sa crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, exista o clinica foarte buna in Istanbul.au ultima generatie de laer Allgretto, si nici nu este scump deloc. Pe mine m-a costat pachetul 1090 euro cu tot cu medicamente, transfer.in plus nu accepta mai mult de 10 pacienti pe zi din cate stiu, asa ca trebuie sa-ti faci programare din timp...insa serviciile si rezultatele post-operatorii sunt excelente. in plus se vorbeste si limba romana acolo...
daca te intereseaza mai multe detalii danielacatlabuga@yahoo.com. Au si un site in limba romana. www.eyestar.ro... eu tot la recomandarea altora am fost si intr-adevar se merita...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ziua buna la toata lumea,
As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani port ochelari, am avut dioptrii de +2 la ambii ochi pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut, ajungand pana la varsta de 28 ani, stabilizandu-se pana la +5 sferic cu astigmatism 1 la dreptul, iar la stangul +4, 50 cu 0, 75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact, de aceea a trebuit sa port ochelari tot timpul. Si asa am ajuns sa caut pe internet cum pot scapa de ochelari, studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante, studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu din Ungaria si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face, si in al doilea rand laserul, sa fie unul rapid si bun.Am trimis cateva mailuri, asadar la cateva clinici. Cel mai rapid, eficient, complet si amabil raspuns a venit din partea echipei Eyestar din Istanbul. Florentina, persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare. M-a ajutat foarte mult faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat. Mi-a aranjat incepand de la rezervare avion, cazare pana la control, operatie, etc … ce m-a costat la clinica a fost in total 1090 euro si a inclus operatia, examinarile, medicamentele pe care le-am folosit timp de 1 luna (picaturi), garantie pe viata, plus transferul de la aeroport la clinica /hotel si retur.
Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii, m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul, am fost mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10. 30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min. Dupa control, mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14. 00 pentru operatie.De mentionat, un lucru interesant faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar nemti multi, norvegieni, bulgari si binenteles romani. Dupa examinare m-am dus am mancat ceva, dupa care m-am intors la ora 14. 00. Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul, dupa care am mai asteptat cam 40 min si apoi m-au trimis la hotel. Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului. Dupa aceea, laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat. A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta…Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul, sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei. A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum nu am simtit ca am avut o problema medicala. A fost o experienta extraordinara care mi-a indeplinit cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor. Felicitari intregului staf de la Eyestar pentru tot ceea ce fac ei aoclo, pentru toti oamenii pe care-i faceti fericiti, printre care ma numar si tot si eu.Pentru intregul profesionalism, pentru ospitalitate, servici si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.
Va recomand tuturor aceasta clinica.Sunt minunati. daca aveti intrebari contactati-ma la roxy.me81@gmail.com.Numele meu este Roxana Dubina.
Sanatate, numai bine va doresc!