Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De catva timp am in zona inghinara o roseata si care ma mananca foarte tare
E foarte incomod pentru ca pielea este foarte aspra si uneori dupa ce ma scarpin se depune un lichid scarbos unde m-am scarpinat
Oare e o ciuperca?
Cum o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la dermatologie pentru diagnostic diferențial și tratament corespunzător, aici nu tratăm.
Sănătate!
Pa, pa.

| Deby a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la medicul de familie sa iti dea o trimitere undeva.

| mary4048 a răspuns:

Precis este o ciuperca, pe care nu te sfatuiesc s-o tratezi dupa ureche.Vizita la medicul dermatolog este imperios necesara.Pana atunci pastreaza o igiena corecta a zonei, incercand sa folosesti un sapun cu ph neutru. poti de asemenea pana la vizita la medic sa tamponezi zona cu o solutie de bicarbonat de sodiu concentratie1/100.Sa stii ca bolile de piele sunt cam rebele la tratament, deci repejor la medic!