| Asdfghjkltz a întrebat:

De ce autovatamarea da dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Autovatamarea e o modalitate de a face fata problemelor. Poate ajuta la exprimarea unor sentimente ce nu pot fi puse in cuvinte, poate sa distraga atentia de la viata proprie, sau elibereaza durerea emotional. Dupa autovatamare, persoana in cauza se simte mai bine pentru o perioada scurta, dupa care sentimentele dureroase revin si simte din nou dorinta arzatoare de a se rani.
Autovatamarea e o modalitate de a exprima si a face fata unei suferinte profunde. Oricat de absurd ar suna, persoana respective simte ca nu are alta solutie, si aceasta e singura cale de a face fata unor sentimente ca tristete, ura de sine, gol, vinovatie sau furie. Problema e ca usurarea adusa de autovatamare nu tine prea mult. E ca si cum ai pune un leucoplast pe o rana care necesita cusaturi. Poate opreste sangerarea temporar, dar nu vindeca rana din profunzime, ba poate provoca si alte probleme.
Persoanele care apeleaza la autovatamare o fac in secret. Se pot rusina, sau simt ca nimeni nu le intelege. Iar secretul si vinovatia afecteaza in final relatia cu prietenii si familia, si parerea despre sine. Poate crea mai multa singuratate, sentimentul de lipsa de valoare, prins intr-o capcana.

| mariamarin2006 a răspuns (pentru Bybanu):

E atât de bună explicația. Știi cumva în cunoștință de cauză?
Mi-ar plăcea să pot pune ca răspuns folositor, dar nu am statutul necesar încă.