| denisssssss a întrebat:

De ce cand ma scol brusc din pat ma ia ameteala rau si vad negru in fata ochilor, si ma doare si capul? Va rog, spuneti-mi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marquise a răspuns:

E normal si nu reprezinta un semn de alarma, in cazul in care nu ai alte probleme majore de sanatate.
In momentul cand te ridici brusc in picioare, sangele este "impins" subit in arterele din membrele inferioare si va creste presiune in vasele de sange respective, scazand in celelalte vase din corp (spre exemplu in creier, care e foarte departe de membrele inferioare). Din cauza aceasta, creierul ramane, pentru o scurta perioada, cu o cantitate insuficienta de sange si se poate spune ca suferi de "o usoara ischemie cerebrala" (nu mai ajunge suficient oxigen la el). E fiziologic si corpul nostru se adapteaza in cateva secunde schimbarii. Senzatia ca vezi negru e tocmai din cauza scanderii temporare a tensiunii arteriale.
Persoanelor in varsta le este indicat sa evite acest lucru si sa se ridice treptat, tocmai pentru ca mecanismele reflexe de compensare functioneaza mai greu si pot fi afectati mai sever de scaderea brusca a tensiunii arteriale.

8 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Inima nu pompeaza sangele rapid spre creier si asta e motivul pentru care ametesti.Si mie mi se intampla uneori. Poti lua totusi niste plicuri de calciu sau niste vitamine, in caz ca ai lipsa de calciu, anemie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

| floryn1993 a răspuns:

Consultul oftalmologic

| iDarkness a răspuns:

Salut, Denis.
Acum ceva timp am avut si eu acceasi problema. Ameteala te ia din cauza lipsei de calciu, incearca sa iei niste vitamine, mananca ceva mai multe fructe si incearca sa consumi si lapte.
T/C.

| xereth a răspuns:

Am aceeași problemă, eu am făcut niște analize și am lipsă de calciu, bea 12 zile pe săptămână calciu efervescent și vezi dacă te ajută.

| mihaialexe12 a răspuns:

Pentru ca esti doar racit! mi s-a intamplat si mie! nu te teme. cumpara doar ceva de raceala si o sa iti treaca happy

| suntserios a răspuns (pentru mihaialexe12):

Nu mai dati fratilor raspunsuri din astea de tot ca.catul

De unde stii tu ca e o raceala? Nici daca ai fi medic nu ai putea pune un diagnostic pe net neavand niciun detaliu despre starea lui de sanatate

| mihaialexe12 a răspuns:

E doar o raceala! nu te teme happy iti va trece daca iei niste medicamente