| Elena1234456 a întrebat:

De ce daca nu mananci seara slabesti? Intr-o dieta nu este indicat sa mananci seara? Mancatul seara ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Claudia_3811 a răspuns:

Nu este adevarat ca nu poti manca dupa ora 6!
nu ai voie sa mananci cu 3 ore inainte sa te culci! De ex daca te pui in pat la 12 noapte ultima masa trebuie sa o ai la 9 searabig grin ca organismul sa aiba timp sa digere mancarea!

7 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Ingrasa numai daca devine masa cea mai consistenta, cea mai bogata in nutrienti. Seara e recomandat sa consumam alimente usor digerabile, gen fructe, legume, diferite salate, lactate, avand in vedere ca urmeaza perioada pe timpul noptii cand stomacul se "odihneste" si incepe sa digere si sa transforme bolurile alimentare in depozite. Noi ar trebui sa tinem cont de consistenta si calitatea meselor luate si nu de intervalul orar.winking

| Sin a răspuns:

Depinde ce mananci, salate sau iaurt nu are nimic. Daca mananci alune/seminte si alte prostii te ingrasi.Pentru ca seara dormi, nu faci niciun fel de miscare iar corpul tau nu arde calorii.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Dupa ora 6 sa nu mai mananci,. Da ingrasa
Dupa 6 poti manca fructe salate insa nu mancare sau ceva dulce

| SatanaInIzmene a răspuns:

Cine te-a mintit ca daca mananci seara te ingrasi? Da-i doua palme si trimite-l la plimbare. Ia baga tu o salata la matz pe la 7. Daca te ingrasi imi dai mie kilele talewinking

| emilia21 a răspuns:

Incearca sa mananci echilibrat, adica la ore fixe, si iti spun sigur ca poti manca si seara, dar pana la ora 19, sa-ti spun eu cum mananc si daca crezi ca poti face si tu asa, o sa fie bine.
la ora 7sau 8 mananc micul dejun
la ora 10 mananci ceva usor, un fruct care iti place tie, asta se numeste gustare
la ora 13 mananci pranzul, aici decizi tu ce vrei sa mananci, dar ai grija sa nu fie mancarea prea grasa
la ora 15 mai poti lua ceva usor, iar pe post de gustare, ca sa nu iti apare sentimentul de foame
iar ultima si nu cea din urma. ora 19 cina
asta fac eu, dar tu decizi ce faci cu viata ta
Desigur ca dupa cina mai poti manca cel mult doua mere.
sper ca ti-am fost de folos si nu te superi ca ti-am scris cea ce cred eu. multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand vreau sa iti spun ca nu e sanatos sa ti dieta.si faza cu mancatu inainte de 6 e legata de digerarea mancarii...infine.nu prea stiu

| bArBiE`E~MaThA~sa~Tzi~MInTHe`AsThA a răspuns:

Dupa ora 18:00 dasad dar poti manaca:portocale si grefe searahappy da nu chiar multe 2 portacale 2 grefetongue