| anonim_4396 a întrebat:

De ce e usturoiul sanatos? La ce ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Stiu ca era foarte bun pentru raceala. Te scapa repede de ea. Si creste sistemul imunitar.

cami
| cami a răspuns:

Usturoiul merge direct la infectie!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Usturoul este sanatos imi ales in China, si ajuta in cresterea imunitatii dar mai este recomandat si pentru alte afectiuni.

| domidoc a răspuns:

Nu stii sa folosesti GOOGLE[RO]?

| cucubauuu a răspuns:

E un antibiotic natural, chiar cel mai bun...si recomandat

| Anto97 a răspuns:

In vremurile vechi, usturoiul era folosit pentru tratarea leprei si a varsatului. Folsirea lui ca antiseptic este recomandata din cele mai inaintate timpuri. Unguentele si lotiunile pe baza de usturoi sunt adesea folosite pentru tratarea unor inflamatii puternice. Era folosit de asemenea ca si cataplasma pentru rani grave.

Siropul de usturoi este o adevarata comoara pentru tratarea racelilor, astmului, raguselilor, tusei, dificultatilor in respiratie si multe alte afectiuni ale plamanilor, mai ales in bronsite cornice, prin puterile sale expectorante. Frectionand pe piept si pe spate intre omoplati cu un amestec din bulbi sfaramati se poate vindeca tusea.

Se spune ca infuzia de catei sfaramati, luata inainte si dupa fiecare masa, are efecte pozitive impotriva epilepsiei.

Efectul diuretic al usturoiului trateaza edemul si previne o viitoare formare a acestuia. Este folosit si pentru tratarea celor ce sufera de isterie.

Sucul de usturoi facut prin fierberea in lapte a cateilor de usturoi sfaramati este folosit pe post de vermifug.

Usturoiul crud este folosit in combaterea acneei. Exista dovezi clare si despre faptul ca ajuta la scaderea nivelului colesterolului.

Usturoiul reduce aparitia riscului de aparitie a eclampsiei – presiune ridicata a sangelui si retinerea proteinelor in urina – in timpul sarcinii. De asemenea poate imbunatati greutatea la nastere a bebelusilor care sunt se dezvolta corespunzator, fiind prea mici.

Stiinta moderna a demonstrat ca usturoiul este un puternic antibiotic cu o larga gama de aplicabilitate. Deoarece corpul nu opune rezistenta usturoiului, efectele lui benefice se pastreaza pe un timp indelungat. Este singurul antibiotic care ucide bateriile si protejeaza corpul in acelasi timp.

Componentul activ principal din usturoi – aliicin – are efecte antimicrobiene si cardioprotective si este folosit pentru usurarea durerilor cardiace.

Usturoiul are de asemenea si efect antifungus. Aliicin-ul dezactiveaza amibele ce produc dizenteria si protejeaza impotriva tantarilor.

Studiile au demonstrat ca usturoiul are un puternic efect antioxidant. Ajuta la digestie si tine mucoasa stomacala sanatoasa.

Usturoiul a fost intotdeauna recunoscut pentru efectele afrodisiace, iar din punct de vedere medical s-a dovedit ca imbunatateste semnificativ circulatia sangelui.

De-a lungul timpului au fost publicate numeroase informatii si dezvaluiri despre rolul usturoiului impotriva cancerului stomacal si la san. Este foarte bine stiut faptul ca aceasta planta intareste sistemul imunitar care este foarte important pentru lupta impotriva cancerului. Cercetari recente demonstreaza clar ca usturoiul functioneaza atunci cand este vorba de prevenirea si tratarea cancerului.
Si acum sa ne punem pe mancat usturoi laughing pa-pa happywinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un bun dezoxifiant si uneori la gripa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Usturoiul ajuta la intarirea imunitatii. Te fereste de raceala, precum si de alte boli usoare. Este considerat un bun antibiotic natural si. dezinfectant al organismului.

| deea_5245 a răspuns:

Scade colesterolul si te protejeaza de multe boli

| sarah33 a răspuns:

De cind ma stiu circulatia singelui a fost cam rea si mereu am picioarele reci dar inghitind in fiecare zi un catel de usturoi face foarte mult dar nu trebuie sa depasesti o cura de 1 luna de 3 ori pe an. Sint sigura ca se mai foloseste la mai multe boli.NUMAI BINE ITI DORESC

| ale_6601 a răspuns:

Este un puternic antioxidant! Daca mirosul lui ti se pare inestetic, atunci poti inghite cateii cu apa. Este la fel de sanatos si are acelasi efect. Multa sanatate