| anonim_4396 a întrebat:

De ce eliminam uneori cheaguri de sange in timpul ciclului menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Sange, sange, sange...sunt atatea informatii pe internet despre ceea ce te intereseaza pe tine, de ce nu cauti, un click si gata...

| Beatrice_6624 a răspuns:

Depinde ce virsta ai, daca ai sub 25 de ani, trebuie sa fc un control la ginecologie probabil ai o raceala netratata, daca ai mai mult posibil sa fie un fibrom uterin oricum consulta un medic ginecolog
bun faci si o ecografie si mai mult doctorul isi da seama despre ce este vorba, se trateaza.

| sorinadiet a răspuns:

Daca in timpul ciclului sangele care se elimina prezinta cheaguri, mai mici sau mai mari, inseamna ca sangerarea este prea mare... Oricare ar fi cauza - anexite, metrite, fibroame sau chisturi, sau dezechilibre hormonale, sau anemii severe(aici este un cerc vicios) - diagnosticul il pune doar doctorul ginecolog, spre care nu e bine sa intarzii a te duce!