Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2741483intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Aug
SATI 264.578AFISARI
123.777VIZITE
109.426V. UNICI
Intrebare recomandata
26 Ianuarie 2014
casablanca40 intreaba:

De ce imi tremura mainile? am avut problema asta toata viata. nu beau cafea, fumez, beau ocazional. am 18 ani.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 26 Ianuarie 2014 01:30
    neutrino a răspuns:
    Dar la medic ai fost?
  • 26 Ianuarie 2014 01:19
    FuriaGogoasei a răspuns:
    Cauza poate fi necunoscută

Când apar fără o cauză ce poate fi identificată, în a treia parte a vieţii, tremurăturile membrelor poartă numele de "tremurături senile". Acest tip de afecţiune atinge aproximativ 2% din populaţie şi nu apare doar la membre ci şi la nivelul capului. Pentru că amploarea acestor tremurături poate afecta calitatea vieţii, se presciu medicamente betablocante precum propranololul sau antiepilepticele.

Semn de Parkinson

Atunci când tremorul apare în stare de repaus, când subiectul este imobil, aşezat sau alungit poate fi un simptom al bolii Parkinson. Acest tip de tremurat atinge mai ales extremităţile şi singura rezolvare constă în medicamente care tratează acest simptom şi care sunt administrate de către medic. Şi unele leziuni neuronale de la nivelul creierului pot produce astfel de tremurături involuntare ale membrelor.
  • 13 Februarie 2014 01:08
    1cu2idei a răspuns:
  • 27 Ianuarie 2014 01:27
    Radu_Antonio_1986 a răspuns:
    E posibil sa ai o spasmofilie cu punct de plecare de la tiroida. Mergi la endocrinolog si fa analize TSH, T3, T4
  • 27 Ianuarie 2014 22:32
    alexAlexalex9991 a răspuns:
    Si eu am aceeasi problema!
  • 28 Ianuarie 2014 16:05
    Emiilya a răspuns:
    E posibil sa ai o spasmofilie...sau esti pe sistem nervos.cel mai bine consulta un Medicwinking
  • 28 Ianuarie 2014 19:04
    HeartAttackFTW a răspuns:
    Si eu am avut aceeasi problema si mi-am intrebat bunica, ea este mai buna decat un doctor specializat din zilele noastre. Asta se intampla pentru ca esti prea stresat. Eu am patit asta cand parintii erau plecati in strainatate si mai era si scoala si imi tremurau mainile cand incercam sa pun o mina in pix. Incearca sa stai mai relaxat si sa iti vezi doar de unele chestii, mai importante.Ia-ti liber o vreme.
  • 28 Ianuarie 2014 13:17
    Sergio77 a răspuns:
    Daca iti pocnesti degetele mai tot timpul in timp iti tremura mainile (funda )