| relativsausigur a întrebat:

De ce la noi in tara persoanele invarsta arata mai rau, mult mai rau, decat in alte tari straine?
Inafara de raspunsul clasic : stresul
Chiar credeti ca stresul este singurul factor care contribuie la asta?
Prietenul meu zice ca e si stresul, dar e si alimentatia.
Alimentatia...ce anume frate?
Cu ce mancam noi atat de diferit fata de alte tari?
Incerc sa imi dau seama ce fac unele persoane, din alte tari, diferit de ai nostri, incat sunt unii care la 40 - 50 de ani, arata de 20, si aici ma refer la cei fara operatii estetice.
Sau altii de 60 - 70 care arata de 40.
La noi se vede clar cand cineva are 40, 50, 60 + ani, ai nostri isi arata varsta, in schimb strainii au exemplare ( inca destul de multe ) care nu-si arata varsta.
Care credeti ca sunt alimentele daunatoare din alimentatia noastra care ne face sa ajungem sa ne " aratam varsta " - cand de fapt face sa aratam mult prea rau pentru varsta noastra.
Eu nu am putut sa imi dau seama...o fi painea? o fi faptul ca strainii nu prea mananca produse din grau / cereale / paine?
Or fi uleiurile? poate strainii evita uleiurile.
Or fi alimente cheie pe care ei le folosesc in plus spre deosebire de noi?
Care este parerea voastra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu la 5:30 dimineață plec la munca, nemții (bătrânii) la 5:30 ies la alergat. Un frig de te c@ci pe tine si iei aleargă sau fac plimbări. Stăteam si ma gândeam ca fraieru: uite ma, eu mor de somn, ce n-as da sa mai dorm 2-3 ore si ăștia n-au ce face. Mâncăm foarte prost, suntem obligați sa mâncăm toate resturile din export (țările civilizate si care se respectă, nu sluga de Romania, sunt educati dpdv al alimentației), in timp ce țăranii noștri isi arunca recoltele la tomberon. Sunt net superiori noua, am ramas surprins cand am văzut femei la 88 de ani conduceau. Mancarea e factorul numărul 1, o alimentație sănătoasă te tine tare. Stresul-haha, ăștia muncesc ori la birou; ori pe posturi de conducere, executantii suntem noi si restul slugilor. Sunt educați, reprezintă asa zisa elită a oamenilor care stiu sa trăiască, iar prin trăit se intelege de la a stii sa mănânce, la a se bucura de viata, la a-si folosi mintea in scopuri creative si "vesele", Nu la ură și invidie si multe alte chestii.

| Elena9328 a răspuns:

1. Fumatul
2. Faptul că unii nu fac exerciții fizice.
Unii nu știu ce aia munca, stau toată ziua tolăniți in fotoliu', sau mă rog.
3. Unii mănâncă și neregulat, in exces.
Prăjeli, multă grăsime. Etc.
Unele machiajuri îți dăunează așa de rău, încât una de 20, pare de 35.
Și multe altele.
Condițiile de microclimat.
Depinde și unde stai.
Eu am bunicul din partea mamei la 71, dar nu i dai anii ăștia.
Zici că are 50.
A și muncit, nu poate sa stea un minut jos fara să facă ceva.
Și se tot plimba.
Parcurge cu bicicleta și 30 de km. Zilnic.

| francut a răspuns:

Stresul (da stresul) din cauza multor lipsuri, mancarea de proasta calitate (apropo de ce mancam noi de nu... un exemplu: pateul de la ei este din ficat de pasare, iar pateul de la noi este din urechi de porc si slanina), bolile, si multe altele.
Apoi, daca vorbim de educatie (ca tot am vazut mai sus), ei nu se uita in curtea vecinului si nu ii roade invidia muncind sa aiba "si mai si". Se multumesc sa-si faca placerile lor. Iar ei sunt educati sa se bucure de o plimbare in padure, de o tura de schi, de un concurs fara premii ci doar de distractie, de o fotografie reusita, etc. Pe cand la noi, placerea este doar in betie.