| MyTedyBear a întrebat:

De ce lesina oamenii?
Ce simti cand se intampla asta?
(nu am patit-o niciodata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ina_4481 a răspuns:

Pur si simplu ametesti si nu mai vezi nimic in fata ochilor. Dupa aceia te ia durerea de cap si pici jos, nu mai poti sa stai in picioare ....in general daca nu ai mancat, te-ai infometat doar ametesti si vezi alb in fata ochilor, ca sa lesini trebuie sa primesti un soc puternic, sa ai un inceput de boala, cazuri mai grave decat o simpla ameteala ..cam asta cred.te pup, te astept si la mine happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Leşinul este provocat de o slabă oxigenare a creierului şi este caracterizat prin pierderea cunoştinţei pentru câteva momente.
Poţi citi mai multe aici,
http://www.ziare-pe-net.ro/stiri/de-ce-lesinam-1189358.html
Te pup!

| Liviu4you a răspuns:

Oamenii lesina din mai multe cauze: poate fi ceea ce au spus si ceilalti utilizatori sau poate fi din cauza durerii. Daca un om trece printr-o trauma puternica, creierul alege sa ne protejeze provocand lesinul.

| Changes a răspuns:

Eu am avut o cădere de calciu.Vedeam în ceaţă, simţeam mici furnicături prin corp şi dintr-o dată am căzut.Nu-mi amintesc decât că m-am trezit pe un scaun, în rest nimic. Sper să nu treci niciodată prin asta fiindcă nu e plăcut deloc.

| ShinyAngel a răspuns:

Eu am lesinat doar o singura data, cand eram mai mica. Era dimineata si ma uitam la televizor. La un moment dat am vrut sa iau ceva din frigider si cand am deschis usa frigiderului am vazut negru in fata ochilor. Dintr-o data am inceput sa visez: voiam sa cobor pe scări, dar m-am împiedicat si am căzut. Cand am ajuns la capătul scărilor m-am trezit. Eram pe jos si nu știam ce s-a intamplat. Am vazut-o pe sora mea cum se uita ciudat la mine si dupa au venit si părinții si mi-am dat seama ca lesinasem. A durat putin, cred ca nici măcar un minut. Dupa asta ma simțeau rau si imi venea sa vomit asa ca am mers la doctor. Nici nu mai stiu ce mi-au zis, din câte imi amintesc nu a fost nimic grav (ți-am zis, eram mai mica si nu am băgat asa tare in seama). Cam asta s-a intamplat, e foarte nasol. Cred ca acum o sa o iau pe mama la întrebări, poate își amintește ea ce au zis doctorii. laughing

| antonyta a răspuns:

Oamenii lesina deoarece nu se ingrijesc :nu beau calciu, apa, stau in soare ....etc.simti ca ti se taie picioarele si vezi negru in fata ochilor.