| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma doare capul daca beau mai mult de 3 cani de ceai negru / verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca faci exces. Ceaiul negru si verde contine o substanta asemanatoare cu cofeina si excesul are exact aceleasi efecte cu consumul excesiv de cafea.

| Silvia a răspuns:

Efecte neplacute ale ceaiurilor

Ati putea spune ca orice ceai, verde sau negru, trebuie sa aiba si contraindicatii. Este un lucru normal. Hipertensivii nu trebuie sa consume in exces. Nu uitati, ceaiurile contin cofeina. Ceaiul verde nu are multa cofeina, are chiar cea mai putin cantitate de cofeina. Hipertensivii pot sa bea o ceasca pe zi, cu o conditie: intrebati-va medicul cardiolog daca va da voie.

In ultima vreme, tot mai multe persoane, mai ales cele tinere au probleme de asimilare a calciului. In aceste cazuri, este bine sa evitati ceaiul negru. Contine cea mai mare cantitate de cofeina. Persoanele care au probleme cu calciul se simt slabite dupa ce beau ceai negru. Iar daca in acel moment, calciul se afla la limita inferioara, acestea pot sa aiba ameteli sau, mai grav, senzatii premergatoare pierderii cunostiintei.

Cu toate acestea, nu ocoliti ceaiurile. Au extrem de multe efecte benefice. Sunt adevarate farmacii, iar organismul nostru poate beneficia de ceea ce ele ne ofera. Orpiti-va cateva minute si savurati aceasta bautura. Dar nu uitati niciodata: nu exgerati. Extremele sunt intotdeauna periculoase pentru trup si suflet. Transformati bautul ceaiului intr-o experienta de viata, intr-un moment de liniste, calm si relaxare.

| Amelia87 a răspuns:

Eu beau si mai mult si nu-mi face probleme. Ceaiul verde nu-l iubesc, din pacate. straight face

| gabitza_3022 a răspuns:

Din cate am auzit eu ceaiul negru nu e bun daca e baut in exces si nu face bine..nu mai stiu din ce cauze... sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că are efect analeptic - hiperstimulează sistemul nervos central (SNC-ul)...se bea cu moderaţie, ai grijă!
Toate cele bunewinking

| andreilucian2010_9495 a răspuns:

Ceaiul verde este bun pentru organizm si chiar trebuie sa bem cel putin o cana pe zi pentru a ne accelera metabolismul si pentru a accelera procesul de slabire