| anonim_4396 a întrebat:

De ce se zice ca daca bei lichide dulci te deshidratezi? E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da e adevarat. Mecanismul prin care te dezhidrateaza lichidele dulci e cam complicat, asa ca o sa iti explic mai pe scurt.
Ai auzit vreodata ca diabeticii beau multe lichide si urineaza des? Toata chestia asta se bazeaza pe glucoza din sange care are osmolaritate mare si astfel obliga rinichii sa reabsoarba apa mai putin si astfel creste cantitatea de urina. Lichidele dulci contin glucoza (sau substante care sunt reduse la glucoza), astfel.
Si mai pe scurt: lichidele dulci fac rinichii sa produca mai multa urina, ceea ce face ca apa bauta sa fie eliminata repede.

| gabimaris a răspuns:

Evitati sa beti bauturi pe baza de citrice, lichide foarte dulci sau reci, sucuri carbogazoase si lapte in cazul deshidratarii.
Bauturile indulcite nu sunt niste substitute acceptabile pentru apa: majoritatea contin ingrediente care ar trebui evitate, iar unele bauturi energetice „sanatoase" de pe piata contin cofeina, care actioneaza asemenea unui diuretic ce cauzeaza pierderea apei din organism.

| alma a răspuns:

Eu una nu cred ca te deshidratezi daca bei lichide dulci, si ca faci mult efort fizic fara sa bei lichide in general, din contra bauturile ce contin glucoza te ajuta sa ai rezultate bune in sport, dar cea mai indicata este apa sau bauturile cu saruri minerale. Pa