| aXy99 a întrebat:

De ceva timp (nu stiu daca e din totdeauna, dar de ceva timp am observat eu) ca mi se zbat anumiti nervi (s-ar putea sa zic o prostie, dar nu stiu cum sa ma exprim altfel). Ba de la gat, ba de la mana, ba de la picior, ori la stomac. Pur si simplu palpeaza singure anumite portiuni ale corpului meu in continuu. Uneori 1-2-5 minute, alteori ore in sir. Nu pot face nimic, nu simt nimic. Marea problema e la stomac, unde aproape non-stop mi se zbate un nerv. Nu ma doare, dar parca simt ceva acolo + ca se vede ciudat. (mi se zbate la stomac, deasupra buricului, sub stern). Oare de la ce sa fie? Aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
S-ar putea sa ai spasmofilie ( miscarea involutara a muschilor).
Te sfatuiesc sa te duci la medicul tau de familie pentru un consult si un set de analize. Medicul tau de familie o sa iti spuna exact ce ai.

| aXy99 explică (pentru LaLaura):

De mers la doctor, voi merge sigur, dar nu stiu cand. Am atatea probleme pe cap, incat nu stiu pe care s-o rezolv prima. Am cautat pe google despre spasmofilie: http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/spasmofilie_10895, am citit tot ce scria aici si nu am NIICUNA din acele simptome in afara de spasme. Posibil sa fie doar lipsa de Ca, Mg?

| LaLaura a răspuns (pentru aXy99):

Eu am spasmofilie si nu am toate simptomele decat spasme. Deci, se poate, dar medicul tau de familie o sa iti spuna exact. Lipsa de calciu si magneziu iti da in mare parte anemie, dar, cum am spus, medicul tau dupa un consult o sa iti spuna exact.

| aXy99 explică (pentru LaLaura):

Imi aduc aminte ca acum cateva luni cand m-am ridicat brusc m-a luat ameteala si am inceput sa respir mai greu, m-am panicat, simteam ca mi se contracta muschii si ca respir si mai greu(poate eu respiram normal, dara asa mi se parea mie)..am iesit afara la aer si m-am calmat. Posibil sa fi fost o criza de spasmofilie? E la fel ca cea descrisa pe acel site care l-am dat acum cateva zile. Tie ti s-a intamplat?

| LaLaura a răspuns (pentru aXy99):

Eu nu am avut crize, doar contractii involuntare ale muschilor.
Tu s-ar putea sa fi avut o criza si nu e de joaca cu asta.
Incerca sa te duci la medicul tau de familie cat mai curand pentru a confirma ( sau infirma) si sa iti dea tratament.

| aXy99 explică (pentru LaLaura):

Voi merge, dar am scoala, e perioada tezelor, se apropie si Craciunul, iar doctorii astia care nu sunt la private nu lucreaza in week-end. Asta e, ai idee la ce doctor as putea merge? (fara sa mai trec pe la cel de familie)

| LaLaura a răspuns (pentru aXy99):

Nu stiu, eu am mers la medicul meu de familie ( cam acum 2 ani). Nici un medic nu lucreaza in weekend.
Si parerea mea e ca mai bine te duci la medicul de familie, iar daca nu se pricepe, o sa iti dea trimitere la alt medic ( conpensat sau gratuit - la fel si tratamentul).

| ada137 a răspuns:

Ai lipsa de vitamine in organism!

| aXy99 explică (pentru ada137):

La asta m-am gandit si eu, am crescut foarte mult in utlimii ani (am 16 ani si 1, 85), uneori am ameteli cand ma ridic brusc (lipsa de calciu) si asta... sper sa fie de la lipsa de vitamine si sa nu am ceva mai grav.

| gherv1gamer a răspuns:

1 medic
2 ecografie
3 nu stiu darrrrrr stiu ca vei muri inainte sa implinesti 10000000000 de ani

| aXy99 explică (pentru gherv1gamer):

Cu ce m-ar ajuta o ecografie?