| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme am scurgeri vaginale foarte urat mirositoare. Nu stiu cu ce pot asemana mirosul, dar nu-l mai suport. Scurgerile nu au consistenta si nici culoare. Daca introduc degetul in vagin, raman cu acel miros foarte urat. La fel se intampla si in timpul partidelor de sex. Nu am mancarimi si nici usturimi, doar scurgeri cu mirost neplacut. Ce sa fac? Cum sa scap de acest miros neplacut si care ar fi cauza pentru care a aparut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este vorba de o infectie a aparatului tau genital, care poate fi provocata de bacterii, virusi, fungi sau protozoare, precum si in urma folosirii a prea multe antibiotice. Pentru a se determina natura infectiei si a agentului patogen este necesar sa se recolteze probe ale secretiei tale vaginale pentru a fi analizate. Infectiile pot sa fie provocate si de o igiena precara, stergerea incorecta a zonei anale, sau o simpla iritatie, dar in majoritatea cazurilor de vina sant bacteriile si virusii. Doar pe baza analizei secretiei vaginale se poate determina natura afectiunii. Nici un medic ginecolog nu se poate pronunta in mod sigur fara sa-ti efectueze analizele specifice in astfel de cazuri. Ar trebui sa inteleagi si sa stii deja la varsta ta ca zona vulvo-genitala este una extrem de sensibila care se poate inbolnavi extrem de usor indiferent ca esti adolescenta virgina sau femeie adulta activa sexual. Deoarece patologia este diversa si simptomele pot semana de la o boala la alta, este absolut necesar sa fii consultata de un medic ginecolog specialist si tratarea de urgenta a patologiei. Nu poti folosi anumite medicamente nerecomandate de medic, asa dupa ureche. Multa sanatate!