| Cosmin86 a întrebat:

De curiozitate ( sa intreb si la categoria aceasta ) : voi cate oua mancati pe saptamana? de tara sau din comert? Si faceti sport sau nu?

Eu fac sport si consum oua de tara 10-15, uneori 20 pe saptamana iar din comert zero, foarte rar cumpar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Mananc si eu destul de multe oua pe saptamana. Undeva la 10. Si majoritatea sunt din comert.

| Cosmin86 explică (pentru Ibrahimovic):

Eh, asta nu e foarte ok, din comert ar trebui sa le reduci cat de mult posibil

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu, dar nu prea am posibilitatea sa consum din alea de casa.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Ouale nu trebuie mancate in fiecare zi. Si mai ales din ele trebuie doar albusul, fara galbenus. Cei de la MyProtein au niste suplimente foarte smechere. ti le recomand cu placere.
Daca esti in perioada de acumulare de masa atunci mananca 1 cofrag de oua in 3 zile. Daca esti un sportiv avansat.
Daca vrei sa suplimentezi cu proteina organismul atunci mananca cate 20 oua pe saptamana cate 5 oua pe zi din 2 in 2 zile.

| Moonlight15 a răspuns:

Eu mananc de gasca laughing, acum depinde ce pofte am. Apropo, idiotule degeaba mananci proteina daca are atata grasime. Stie Cosmin mai bine ce zice. happy

| CristiMC a răspuns:

Eu după trei luni de sală am ajuns de la 2-3 ouă pe zi cu gălbenus, la 5-6 pe zi tot cu gălbenus (ouăle erau de casă, de la mine din curte).

| Darius2019 a răspuns:

Pai unu la mana daca vrei sa mananci pentru sala sau sport incearca sa pui o ombleta cu multa sunza si slanina prajite si ele usturoi si dupa bea un pahar de lapte la temperatura camerei happy

| Cosmin86 explică (pentru Darius2019):

De ce as face prostia asta? slanina prajita? lapte la temperatura camerei?

| Darius2019 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai frate e o bomba de proteine

| Cosmin86 explică (pentru Darius2019):

E o bomba de grasimi nesanatoase... mai documenteaza-te si tu inainte sa dai sfaturi tampite.

p.s. : cand o sa ai si tu 10 ani de sport si nutritie, atunci ma inveti pe mine, pana atunci zi-le altora asemenea IDIOTENII.

Auzi, lapte la temperatura camerei cu slanina... doamne, cine ti-a recomandat asta e REDUS MINTAL cu ZERO experienta in acest domeniu.

| Darius2019 a răspuns (pentru Cosmin86):

Frate crezi ce vrei eu stiu ce stiu

| Cosmin86 explică (pentru Darius2019):

Stii prost.

1. lapte nu ar trebui sa bei deloc, are prea putine proteine
2. slanina e o sursa PROASTA de proteine si are multe grasimi

Surse ADEVARATE de proteine : carne ( vita, pui, peste ), branza, oua, migdale, nuci, caju, linte, naut, quinoa.

Uite aici :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

Vezi? Laptele are DOAR 3.2 % proteine, pe cand carnea are 20 %, adica de 7 ori mai mult.

Slanina nici macar nu e trecuta in lista =))

De cati ani faci sala?

| Darius2019 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba du-te tu si culca-te scuze ca ti-o zic dar numa ma enervezi, nu stiu ce om matur cu ani de nutritie ai ca pui intrebari cate oua mancam... SUBIECT INCHIS

| Darius2019 a răspuns (pentru Cosmin86):

A si eu nu ziceam de slabit eu zic daca vrei sa pui pe tien sa mananci asa ceva.

| Cosmin86 explică (pentru Darius2019):

Era o simpla curiozitate, ca multi merg pe "mitul" ca ouale maresc colesterolul.

Si vine un COPIL PAMPALAU si firav, care recomanda "slanina" cu lapte.

Dispari.

Cand o sa faci si tu tractiuni cu 60 kg legate de tine sau o sa impingi 450 kg la presa pentru picioare ( probabil de 8 ori greutatea ta ), atunci sa ma comentezi pe mine.

Pana atunci, pune mana si invata...

| Mihaigame13 a răspuns:

Tu crezi ca daca mananci oua apare muschiul asa de la sine. Pfff laughing... Trebuie efort fizic intens. Visezi frumos laughing)

| Cosmin86 explică (pentru Mihaigame13):

Fac efort fizic intens de ani de zile, am 42 in brat si 38 in antebrat ca fapt divers.

Bine ca te trezesti sa ma critici tocmai pe mine happy

Apuca-te de sah copil mic

| Mihai123211 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu la 23 de ani am 40 in brat definit si nu am facut decat 2 ani de sala si 1 de inot... te lauzi cu acel 42 de parca ai fi singurul laughing

| Cosmin86 explică (pentru Mihai123211):

Http://www.tpu.ro/......te-sa-fie/

In 2014 aveai 20 si acum ai 23... serios?
asa ai si 40-ul ala, nu? :))

Oricum creste din ce in ce mai greu.

Sa ajungi de la 42 la 43 spre exemplu, e mai greu decat de la 38 la 42.

Si vad ca la 18 ani cereai "booster de testosteron" ( ca aparent TOT EU ti-am dat sfaturi ) si acum te trezesti sa ma comentezi tu pe mine :))

Dispari ma copil mic, care intr-un an sare de la 20 la 23 :))))))