| AirănMeidăn a întrebat:

De exemplu daca fac exercitii pentru fund(acasa), si zice acolo de 2 ori pe saptamana, dar eu fac mai des, rezultatele se vor vedea mai des, sau corpul meu se va obisnui si voi stagna doar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Exista si situatii de supraantrenament, cand prin antrenamentul in plus nu se obtin rezultate, dar in cazul asta eu cred ca daca te antrenezi mai des obtii rezultate ceva mai repede.

| Biu009 a răspuns:

Eu merg la sala in fiecare zi si fac exercitii pentru fund destul de intense. Observ un progres in fiecare zi si nu am stagnat niciodata. In fiecare saptamana maresc greutatile cu care lucrez

| AirănMeidăn explică (pentru Biu009):

Progres in fiecare zi? si cam de cat timp o faci?

| Biu009 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

De un an. Bine, am facut sport de performanta toata viata si am conditie fizica foarte buna. Plus ca lucrez tot corpul, nu numai fundul.

| AirănMeidăn explică (pentru Biu009):

Si ar fi normal sa ai sau nu febra musculara practic in zona fundului cand faci exercitii? Eu am simtit putina durere doar in zona articulatiilor fiindca nu prea fac sport si poate pe picioare, dar fundul nu ma doare inca. Nu le-am facut corect sau nu am facut destul cumva? Ar trebui sa ma doara?

| Biu009 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

In primele zile ar trebui sa faci febra musculara, pana se obisnuiesc muschii. In timp ce faci exercitiile ar trebui sa simti ca iti lucreaza muschii, nu neaparat durere. Daca nu simti la fund inseamna ori ca nu ai facut corect exercitiile, ori ca ar trebui sa faci mai intens/mai multe repetari. Ce tipuri de exercitii faci si cate repetari?

| AirănMeidăn explică (pentru Biu009):

Uite
http://skinnyms.com/all-butt-no-thighs-workout/
Faza e ca din alea 5 exercitii sunt sigura ca am facut 4 macar corect. Si am facut si mai mult decat zice acolo, si mai puteam daca ma fortam si eu putin. Ar trebui sa fac mai multe? Sau nu stii vreun workout de genul acasa(nu am timp deloc de sala), care nu lucreaza picioarele ci doar fundul? Picioarele le am bine asa cum sunt si nu vreau nici o schimbare

| Biu009 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Sunt ok exercitiile, astea le faceam si eu acasa inainte sa ma apuc de sala. Continua sa le faci in fiecare zi pentru a obtine rezultate. Cele mai eficiente exercitii pentru fund sunt squats https://www.youtube.com/watch?v=2vSJM8Qo6-0. Si cam orice exercitiu implica si picioarele, chiar si alea care le faci tu, nu prea ai cum sa iti lucrezi fundul fara sa lucrezi deloc picioarele.

| AirănMeidăn explică (pentru Biu009):

Inteleg
Facusem alea ieri si vad ca azi m-am trezit acum cu o febra musculara in zona de sus a picioarelor, mai ales pe lateral, pe "şale". Totusi la fund nu simt nimic, decat prin zonele apropiate lui.
Facand alea acasa zilnic, in cat timp ai vazut rezultatele?

| Biu009 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Hmm nu-mi amintesc exact. O luna sau 2 cred

| QweenK a răspuns:

Aceste exercitii trebuie facute consyant, adica zi de zi, pentru ca in zilele de pauza muschii nu mai lucreaza si practic mereu o iei de la inceput iar rezultatele nu se vor vedea aproape delic, indicat este sa fci zi de zi din ce in ce mai mult, de exemplu azi 30, maine 35, poimaine, 40 si tot asa, pauzele indicate sunt o data la 2 saptamanini iar rezultatele se vor observa in cel mult 2 luni.

| AirănMeidăn explică (pentru QweenK):

Sursa? ai incercat tu? chiar sunt curioasa
Faza e ca acolo scrie sa fac de 2 ori pe saptamana. De asemenea am mai citit pe net ca daca faci in fiecare zi incetinesti progresul fiindca de fapt atunci cand iti lucrezi o anumite parte a corpului si de exemplu ai febra musculara, se rup niste tesuturi ale muschilor, iar cand cresc ele cresc mai mari. Dar cica asta ia gen 48-72 ore. Tu ai incercat sa faci exercitii de genul si ai reusit in modul ala? Daca da, cum?
Sau daca nu, de unde stii ca asa trebuie? mersiiiii anticipat