| mamana a întrebat:

De la capsula de slabit ti se poate opri menstruatia, mai multe luni consecutiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Am avut o colega in liceu care dupa ce a luat cateva luni pastile de slabit, a slabit ingrozitor de mult desi intrerupsese pastila si nu a mai avut ciclu. A umblat prin doctori vreo 2 ani de zile (timp in care nu avea ciclu si ajunsese sub 40 de kilograme). Pana la urma, a stat internata vreo cateva luni la Parhon si a primit tratament. I-a venit ciclul, n-a mai slabit si s-a simtit bine. Acum am vorbit cu ea de curand si mi-a zis ca incearca de cativa ani sa ramana insarcinata, dar se pare ca afectarea de atunci e ireversibila si nu va avea copii niciodata.
De curand, am vorbit aici pe TPU cu o alta tanara care luase pastile de slabit si nu mai avea ciclu. Ea intrerupsese pastilele de slabit, mersese la medic si acum facea tratament cu speranta ca va putea avea copii vreodata.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Julian, nu putea face hepatita C de la pastila de slabit. POate face hepatita medicamentoasa, din cauza toxicitatii hepatice a preparatului. Virusul C se transmite doar pe cale sexuala, prin sange si produse din sange, instrumentar nesteril sau de la mama la fat.

| Sara a răspuns:

Offf. ai grija cu capsula de slabit. nu e bine sa ti se opreasca menstruatia. pastila lucreaza la nivel hormonal. mai rau, am auzit ca unei domnisoare ce a luat o anumita pastilutza pentru slabit, nu ca nu i a venit ciclul, ci mai rau, intr o noapte s-a trezit din somn cu dureri ingrozitoare de abdomen, si cu hemoragie. in plus cu cheaguri de dimensiuni de speriat sadsad ai grija cu aceasta pastila, stii si tu destul de bine ca nu e sanatoasa, oricat s-ar zice ca e din plante. Nu vreau sa te descurajez sadsad stiu prin ce treci, toate vrem sa aratam bine sad fa sport (chiar daca suntem comode), incearca sa nu mai papi asa mult, bazeaza te pe multe fructe, legume, ca doar e vara, du te la nutritionist, mananca lamai, renunta la prajeli, fa masaj si intr o luna, 2 ai sa vezi rezultatele...winking
succes in lupta cu kg si spune adio pastilei de slabit, pe langa faptul ca e ft scumpa, e si daunatoare. Decat sa dai bani pe o pastila mai bine cumperi 3 kg de fructehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.iti deregleaza tot corpul...mai ales daca ai slbit destul de mult...eu n-am patit sa mi se opresca mai multe luni.ci doar cateva zile. apoi revenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc pe cineva care a facut hepatita c de la un produs de slabit. Nu va jucati, mai, cu sanatatea!