| QAkkyQ a întrebat:

De o saptamana eu nu mai pot dormi si ma trezesc mereu la sapte dimineata nu dorm dupa-amiaza si ma pun in pat la 10 si ma uit la tv ca nu-mi vine somnul decat la 3 -4 noaptes nu stiu dcsad...cred ca din cauza ca ma gandesc la un baiat si suntt indragostita de el sau ca am o problema de familie seara ma gandesc si la baiatul ala si la problema si nu pot dormi incerc dar mai mult ma gandesc baiatul ala si imi vine foarte cald dorm in tricou pantaloni lejeri si tot mie cald de mor si daca imi dau plapuma de pe mine. dupa mie prea frigsad cum scap de noptile in care nu pot dormmi va rog nu ziceti de somnifere ca nu-mi bag eu din alea in mine! funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doua lucrui sa tii bine minte: daca faci peste zi ceva efort fizic, noaptea poti dormi, chiar daca esti indragostita si ai si probleme. Fa ceva sport, alearga (jogging), sau pur si simplu plimba-te cu bicicleta (daca ai) pe un traseu mai lung. Sau, nu incerca sa adormi, ca nu vei reusi, mai mult te vei chinui, pune-te si fa ceva in acel timp, nu te stresa ca e noapte si ca ar trebui sa dormi, adesea tocmai acel stres nu lasa organismul sa intre in ritmul lui normal de somn, fie ca desenezi ceva, fie ca faci ordine in lucrurile tale, dar fa ceva, o anumita activitate care sa te determine sa te misti si sa gindesti. Astfel ii vei da ocazia organismului sa oboseasca, si vei vedea cit de usor te va lua somnul.
Si inca ceva. Daca ti-e prea cald cu plapuma, acopera-te cu un cearceaf. Fa tot ce e posibil ca sa te simti cit mai comoda.

| Kazimir a răspuns:

Daca nu vrei tratament cu hipnotice (somnifere) incearca cu ceai de sunatoare inainte sa te bagi in pat. Totusi ti-as recomanda Extraveral (pe baza de valeriana si fenobarbital) care e bun pentru un somn placut.

| blackcat99 a răspuns:

Incearca sa bei macar 1 ceasca de ceai de tei inainte de culcare. insomniile pot fi de le stres, oboseala, sau sa ai o anemie de care nu stiai (cum am eu). daca nu iti place ceaiul de tei sau nu ai, merge si cu o cana de lapte cald. de asemenea, e cu atat mai bine daca ai in camera flori de iasomie. eu am la mine langa pat si de la 19:00 incep deja sa motai. funda? laughing

| RainUmbrella a răspuns:

Pai eu stiu ca de obicei nu poti sa dormi cand nu ti-e somn e evident! Incearca sa faci niste sport veti fi obosita si vei adormi imediat! Crede-ma era 17:00 si imi era foarte somn!