| Arnold2893 a întrebat:

De unde stiu daca trebuie sa mi se scoata nervul de la o masea dupa ce va fi curatata?
Ma doare maseaua cand nervul este dus?
Sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa stii, va sti medicul stomatolog. Dupa ce se scoate nervul nu te mai doare maseaua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicul dentist decide daca il scoate sau nu dupa un consult si eventual o radiografie

| ElenaSA a răspuns:

Medicul va decide asta. Faci si radiografie sa vada care este situatia. Dupa ce este scos nervul nu te doare maseaua. Dar daca lucreaza acolo si nu este scos nervul ti se face anestezie.

| JusTPauL a răspuns:

Mie mi-a plombat maseaua si nu mi-a scos nervul si n-am mai pot manca pe partea aia, cand strang ceva ma doare.
Mai bine sa ti-l scoata sa nu ai probleme dupa ce ti-o plombeaza.

| robandu99 a răspuns:

Salut..depinde de varsta si de cat de grava e problema...mai bine nu te lasi sa til scoata.da nu te va durea apoi dar nici maseaua nu va mai sta mult acolo. fara nerv ea poate cadea oricand si daca nu til scoate..totusi til va ucide.dar stai linistit..nu vei pati sati cada sau asa ceva atata timp cat il ai..si eu am plombe la doua masele si pot manca linistit pe ele.da te va durea dupa plombare dar in doua ore vei putea manca linistit.dar ai grija..mananca mancarea nici prea fierbinte nici gheata..sa fie calduta..si ai grija la mancarea inghetata..Bafta!