| Anonimul151 a întrebat:

De vreo 3 zile am o mică sensibilitate la ochiul stâng. Sensibilitatea această constă că mă deranjează puțin la clipire. Nu pot spune că e ceva f deranjant, dar puțin se simte... Pe langa asta e puțin roșu, ca și cum ar fi o mică inflamație, dar nu înțeleg de la ce ar putea fi... M-am uitat și pe internet și am văzut că ar putea fi "Ulcior la ochi" (orjelet), pentru că unele simptome pe care le are acest diagnostic le am și eu cum ar fi:

- Mâncărimea ochiului (uneori, nu întotdeauna), port și ochelari și probabil e și din cauză că nu prea ii port.

Mâncărimea există și în zona aceea unde e "problema". Puțin se vede ca e umflat, dar nu foarte mult...

- Vedere încețoșată (motivul e ca cel de mai sus cel mai probabil)

- Disconfort la clipire (până acum vre o 3 zile nu aveam)

- Senzație de corp străin în ochi (nici asta nu simțeam)

Pe lângă asta se vede că e roșu sub ochi, că e ceva, o "problema" sau ceva de genul.

Ce altceva ar putea fi? Și ce aș putea face?

Poate fi diagnosticul menționat de mine sau altceva?

Ar trebui să i au de la farmacie ceva unguent? Sau ar trebui să merg la medicul de familie pentru a mi da un unguent?

Dacă e Ulcior la ochi, e ceva "grav"? În cât timp se tratează? La ce ar trebui să mă aștept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai o mica infectie la ochi, numit "conjuctivita".
Mergi la un medic (oftalmolog) pentru confirmare si iti va da o reteta de picaturi (cloranfenicol 0.5-1% sau Colir, etc.).
In mod normal, in cca. o saptamana se vindeca (daca nu re-infectezi ochii).
Este OBLIGATORIU sa folosesti doar TU prosoapele cu care te stergi pe ochi, si care sa fie fierte cel putin odata la 3 zile!

| anonimg a răspuns:

Medicul de familie îți va trimitere la un medic oftalmolog. Mergi mâine la primele ore.

| vatadezahar24 a răspuns:

Nu este ceva grav, eu îti recomand sa vezi un doctor înainte de orice!

| DrMihailoviciS a răspuns:

Hristos a înviat! In calitate de doctor de familie, din ceea ce ați descris dvs, într-adevăr în cea mai mare parte ar fi un ulcior. Dar, exista si posibilitatea sa fie o conjunctivită sau o iritație.
Ca și tratament, recomand comprese calde aplicate de 3-4 ori pe zi, timp de vreo 10-15 minute. Dacă nu vă lasă, treceți pe antibiotic prescris de vreun doctor.
Și orjeletul nu este așa de grav. De obicei se vindecă de la sine în câteva zile până la două săptămâni.
Evitați să frecati ochiul. Spălați-vă pe mânuțe, dacă purtați ochelari atunci igienizații si pe ei...
Dvs încercați așa, iar dacă nu va trece, mergeți la un oftalmolog!

Sper ca v-am ajutat! Vă susțin și Doamne Ajuta!
DrMihailoviciS