| Delia a întrebat:

De vreo 3 saptamani simt de parca m-ar arde in gat.Am facut exudat faringian si a iesit negativ.Nu fumez, nu beau rece. Oare ce as putea sa fac? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste reflux esofagian, (va sfatuiesc sa repetati excudatul faringian dar nu la acelasi laborator si rugati asistenta sa nu racleze superficial )
Refluxul esofagian presupune slabirea sfincterului esofagian sau o boala a aparatului digestiv aici implicand bila stomac ficat pancreas, enzime deficitare. Sficterul esofagian este cel de la capatul esofagului care impiedica mancarea sa vina inapoi, este un inel cu muschi. Prin slabirea acestuia din diverse cauze, acidul gastric din stomac iese prin el. Daca (sunteti gras, pozitie defectuoasa la birou, aplecat din cauza unui calculator cu un nivel mai mic decat cel la care stati dv, lenjerie cu elastice stranse, pantaloni care sunt stransi si nu permit abdomenului sa se relaxeze, folosirea condimentelor in exces sau a cruditatilor in prezenta unei gastrite sau a unei bile care dreneaza mai greu, un diverticol in gat ( un sac in care se depune mancarea si stagneaza acolo facand gaze si dand arsuri in esofag.
Am enumerat numai unele dintre cauzele care pot ptoduce arsuri in gat prin prezenta acidului gastric mai aproape de faringe, impingerea lui inspre faringe.
Bauturi carbogazoase, mancaruri acre in exces, folosirea unor medicamente care favorizeaza cresterea secretiei de acid in stomac.
Daca nu exista nimic care sa semene cu cele scrise de mine, mergeti la medic, pentru ca pot exista probleme ale mucoaselor sau organelor din preajma, trebuie facut un tranzit baritat sau o endoscopie, dar numai medicul este cel care poate confirma, oricum va sfatuiesc sa nu luati medicamente pana nu gasiti cauza care determina aceasta arsura.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un endocrinolog (dozările hormonale, poate fi bolnavă glanda endocrină), analize de sânge, markeri tumorali.
Cu plăcere. Sănătate.
Pa, pa.

| BRG a răspuns:

Poate trebuie să renunți și la murături, poate și alea provoacă arsuri pe lîngă condimente.

| Delia explică:

Nu mananc deloc muraturi, nici condimentat, nici bauturi carbogazoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta sursa, trebuie sa fie ceva, o infectie dentara, probleme cu aparatul digestiv, ceva este, arsura este doar o reactie la un ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si pe mine ma arde an gat de cateva zile tar cred ca e de la condimente pentru ca numai dupa ce am mancat niste ciorba foarte piperat apoi am mancat muraturi. Poate de la asta simti si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si pe mine ma arde an gat de cateva zile tar cred ca e de la condimente pentru ca numai dupa ce am mancat niste ciorba foarte piperat apoi am mancat muraturi .Poate de la asta simti si tu.