| Andrei_Cutur_1996 a întrebat:

Deci, am si eu o mica problema.Am o infectie la degetul mare de la picior de ceva vreme, uneori nici nu pot merge de durere. Tin sa mai adaug ca am unghie incarnata. Ce as putea face pentru a-mi vindeca aceasta infectie? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Cumpara-ti un unguent cu antibiotic. Si chestia urmatoare am gasit-o pe net pe un forum. Ar fi bine sa incerci si tu ce zicea persoana respectiva. "1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o *** de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
Metoda verificata, dupa indelungi interventii chirurgicale."

| Raniia a răspuns:

Pentru a preveni complicatiile trebuie sa mergi la un medic chirurg pentru consult; din neglijenta poti ajunge la amputarea degetului.

Răspuns utilizator avertizat