| vladvlad23 a întrebat:

Deci am un coleg ce si-a rupt piciorul si ii place fotbalul mult, acum vrea sa stie daca il mai poate practica, nu numai ca hobby ci si ca o cariera.
CITEZ :
"cum ma recuperez dupa o fracutra la laba piciorului? am tinut ghipsu 3 saptamani cam in cat timp as mai putea face sport adica fotbal ca iubesc fotbalul si daca il mai pot practia?

Precizez ca fractura NU a avut loc la degete.

P:S : Are 12 ani

Funda+vot la cel mai complex si argumentat raspuns, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ZeroCoolXtreme a răspuns:

Singurul care ii va putea da un raspuns pe care sa se bazeze este medicul ortoped care l-a diagnosticat. Avand in vedere ca este tanar, are sanse mari de recuperare; insa depinde enorm de gravitatea afectiunii.

Sfatuieste-l sa intrebe medicul; acesta il va putea si indruma catre o clinica unde va putea face exercitii de recuperare, la un kinetoterapeut.