| Lov3Boy a întrebat:

Deci am vitiligo. pete rosi si albe. pe cele rosi dau cu niste solutii si pe cele albe le frec cu usturoi si se duc dar iar apar in decurs de nu stiu o luna sa zic. cei care v-ati tratat spuneti-mi cum. si nu imi dati numere de telefon, sau sa va dau pm... scrieti raspunsul daca vreti sa ma ajutati.simt ca mia distrus viata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cei care au vitiligo ar fi fost vindecati pana acum. tratamente exista cu duiumul, desi acestea sunt pentru prevenirea lor sau doar pentru o perioada foarte scurta. Cat si cu laserul, totul depinde de vitiligo-ul pe care il ai, poate sa actioneze laserul la primele sedinte ori sa fie dupa o saptamana, o luna, 3-4 ani... sau deloc...

exista creme care acopera petele, asa cum este fondul pentru ten pentru imperfectiuni, asa si cremele...

| Tess a răspuns:

Întrebarea este de foarte mult timp, însă dacă citește cineva îl rog să ajute pe cine poate. Vitiligo este foarte debilitantă și-mi pare extrem de rău că suferi de așa ceva. Se poate trata cu limondă concentrată, suc de rostopască - extern, expunere la soare. Te rog citește mai mult aici: https://eumerit.blogspot.co.uk/2017/07/vitiligotrateaz-o-cu-limonada.html și aici: https://eumerit.blogspot.co.uk/2013/04/rostopasca-si-petele-vitiligo.html