| DeNyyy a întrebat:

Deci eu in fiecare an fac herpes la buza.nu mai stiu ce sa fac m-am saturat si cu plasture antiherpetic. chiar si acum am si nu imi mai trece. ce sa fac? voi ati avut vreodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Lary a răspuns:

Eu fac cam de 4 ori pe an.Folosesc Dr Geske Antiherpes Flacon roll-on si imediat imi trece.

| MikyMi a răspuns:

Sigur ca am avut! Dar nu chiar in fiecare an.
Se pare ca esti prea stresata. Incearca la un dermatolog, iti va da o crema buna cu care te dai si iti trece imediat.

| Cory89 a răspuns:

Poti sa mai folosesti un unguent, Aciclovir se numeste... e bun pentru asa ceva si il gasesti in farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Herpesul iti iese atunci cand sistemul imunitar este la pamanat, daca este destul de des si nu iti trece in o saptamana si se repeta la infinit, mai bine mergi la medic.Degeaba o sa folosesti creme, nu te vor ajuta cu nimic, decat momentan.

| drpopa a răspuns:

Dupa infectia cu virus herpetic initiala acesta ramine in organism (dornant) si se reactiveaza in perioadele de scadere a imunitatii, in stres major, dupa expunere la soare, in perioada ciclului menstrual, alergii alimentare, tratamente dentare. Nu exista tratament specif pentru acest tip de virus dar se pot folosi preparate antivirale gen Acyclovir (crema + tablete), Zovirax, sau poti folosi tratamente naturiste - propolis. Este important de asemenea asocierea trat cu vitamine B complex (ajuta la regenerarea celulara rapida ) vitamina C, iar pentru cresterea imunitatii Echinaceea capsule.

| xibalba a răspuns:

Aciclovir pe mine m`a ajutat.

| LCD a răspuns:

Eu nu am avut niciodata straight facesi se intampla sa mai beau si dupa altcineva
de ce?

| e m i l y a răspuns:

Nici eu nu am avut niciodata. Din moment ce iti iese des, ar trebui sa nu mai bei sau mananci dupa cineva, daca faci asta. Du-te la un dermatolog.

April
| April a răspuns:

Cel mai bun e Zovirax, capsule si crema.

| Giuly_3112 a răspuns:

Herpesul apare, de obicei, ca urmare a faptului ca sistemul tau imunitar este slabit si este un semn ca organismul tau are nevoie de repaus. Herpesul isi face aparitia, in mod normal, la nivelul buzelor si chiar al ochilor, dar si in zona genitala.

Herpesul dureaza in jur de 10 – 12 zile, insa exista metode prin care poti grabi vindecarea lui.

1. Ia o pauza. Doua zile de concediu, fara depunerea vreunui efort iti vor ridica sistemul imunitar slabit. In acest timp te poti relaxa, poti citi o carte, te poti plimba la aer curat etc.

2. Renunta la tutun si alcool – substantele continute de acestea nu vor face decat sa agraveze herpesul deja existent, asa ca daca tii la sanatatea ta, incearca sa le eviti, macar pana cand herpesul va disparea.

3. Mananca fructe si legume proaspete – aportul de vitamine pe care il vei lua de la acestea iti va intari organismul si va duce la disparitia herpesului.

4. Unge herpesul cu tinctura sau alifie de galbenele. Aceasta are actiune antiinflamatoare si cicatrizanta, astfel ca va grabi vindecarea herpesului.

5. Evita epunerea la razele soarelui si chiar la solar. Acestea nu vor face decat sa stimuleze aparitia si mentinerea pe timp indelungat a herpesului. Eventual foloseste un strugurel cu factor mare de protectie UV (cel putin 20).

6. Daca simti cu cateva zile inainte ca urmeaza sa iti iasa un herpes (zona afectata e usor umflata si rosie) poti face urmatorul lucru: incalzeste la flacara (cat de fierbinte poti suporta) coada unei linguri de lemn si aplic-o pe zona care urmeaza sa fie afectata. Va ramane doar o usoara urma rosie, care va disparea a doua zi, dar vei scapa de aparitia herpesului.

7. Foloseste Aciclovir – unguent cu agent antiviral fata de virusul herpetic. Se aplica pe leziune de 6 ori/zi, la interval de aproximativ 3 ore, maximum 7 zile. Produsul se gaseste in farmacii si costa in jur de 9 ron. Daca vrei ca tratamentul sa raspunda mai repede, incearca, in acelasi timp, sa urmezi si tratamentul cu pastile (tot Aciclovir).

8. Aplica plasturi speciali pentru herpes. Plasturii Compeed se aplica direct pe herpes si se schimba de 3 ori pe zi. Acestia sunt perfecti mai ales pentru evenimentele speciale (nunta, petrecere etc) pentru ca nu se vad, si permit mascarea cu ruj, strugurel etc. Produsul se gaseste in farmacii si costa in jur de 45 ron (o cutie cu 15 plasturi).

| micurutza2005 a răspuns:

Odata contactat virusul herpes nu mai dispare niciodata din organismul tau sta acolo, dar in anumite conditii prielnice revine in forta si te deranjeaza adica in conditii de imunitate scazuta, stres, boli virale care slabesc organismul(raceala de ex.), sau alte probleme de sanatate, lipsa de vitamine si minerale, de aceea in primul rand trebuie sa iti intaresti imunitatea organismului cu vitamine mai ales B, E, A, minerale zinc, etc.sa mananci sanatos si echilibrat si fruncte si legume si atunci nu va mai avea puterea sa iasa asa des la iveala herpesul, ficatul trebuie sa il refaci cu liv52, hepatoprotectoare, pentru ca el are peste 500de functii in organism si ajuta la tot metabolismul, echinaceea cu ulei de catina, aloe vera gel de la forever te poate ajuta sa iti intaresti organismul si trebuie sa o faci la fiecare schimbare de anotimp mai ales toamna, primavara, dar si iarna, o perioada de timp si apoi o sa vezi ca nu va mai aparea asa des.ca tratament e bun aciclovirul, si mai sunt si alte antiherpetice.sanatate,fericire,bogatie!

| DeNyyy explică:

Giuly. sunt la scoala deci nu trebuie sa imi iau concediu
nu fumez si nu consum alcool. sunt inca minora

| micurutza2005 a răspuns:

Odata contactat virusul herpes nu mai dispare niciodata din organismul tau sta acolo ,dar in anumite conditii prielnice revine in forta si te deranjeaza adica in conditii de imunitate scazuta ,stres,boli virale care slabesc organismul(raceala de ex.),sau alte probleme de sanatate,lipsa de vitamine si minerale ,de aceea in primul rand trebuie sa iti intaresti imunitatea organismului cu vitamine mai ales B,E,A ,minerale zinc,etc.sa mananci sanatos si echilibrat si fruncte si legume si atunci nu va mai avea puterea sa iasa asa des la iveala herpesul ,ficatul trebuie sa il refaci cu liv52,hepatoprotectoare ,pentru ca el are peste 500de functii in organism si ajuta la tot metabolismul ,echinaceea cu ulei de catina ,aloe vera gel de la forever te poate ajuta sa iti intaresti organismul si trebuie sa o faci la fiecare schimbare de anotimp mai ales toamna ,primavara,dar si iarna ,o perioada de timp si apoi o sa vezi ca nu va mai aparea asa des.ca tratament e bun aciclovirul,si mai sant si alte antiherpetice.sanatate,fericire,bogatie!

| elenahd a răspuns:

Dacă te privesti cu atenţie în oglindă, observi o mică pată roşiatică pe marginea buzelor şi primul cuvânt care iti vine în minte este "herpes".

Ceea ce observi este de fapt debutul acestei infecţii, cauzat de un anumit tip de virus numit HSV 1-virus herpes simplex 1. Se estimează că 80% din populaţie este purtătoare a acestui virus. Lipsa educaţiei sanitare, nerespectarea regulilor de igienă sau transmiterea pe cale ereditară a acestui virus sunt unele dintre cauzele ce explică acest fenomen.

Nu ar fi corect să încadrăm herpesul în categoria "afecţiuni" deoarece herpesul este o infecţie virală contagioasă şi recidivantă. În unele cazuri- când nu sunt respectate regulile de prevenire a răspândirii infecţiei, urmările pot fi grave pentru cei cu un sistem imunitar slăbit.

Iniţial, herpesul se prezintă sub forma unor vezicule de dimensiuni mici, roşiatice, pline cu lichid, localizate la nivelul buzelor. Alte simptome includ febra sau usturimile la nivelul mucoasei cavităţii bucale. În timp, veziculele se pot extinde în jurul gurii, apoi se sparg, formând cruste care se vor vindeca după aproximativ 11-12 zile. După vindecare virusul rămâne în organism.

Virusul este prezent în stare latentă în celulele nervoase. Apariţia herpesului mai poate provoca stări de insomnie, indispoziţie generală, nervozitate, scăderea poftei de mâncare, dureri ale muşchilor coloanei vertebrale. Multe din aceste stări dispar după 3-5 zile de la debutul infecţiei.

Până în anii ‘80, herpesul era considerat o boală uşoară, deşi nu fusese descoperit un tratament medicamentos care să nu fie toxic pentru organism. Apoi a fost descoperit Acyclovirul, singurul care a reuşit să oprească multiplicarea virusului.

Iti recomand să nu aplici pastă de dinţi, ness, oţet sau oricare alt leac tradiţional pe zona infectată. În cazul în care nu ai la îndemână unguentul cu Acyclovir, tratarea herpesului se poate face cu ajutorul aplicării tincturii de propolis, a cremei de gălbenele, de roiniţă sau a infuziilor ( o linguriţă de amestec din frunze de patlagină, flori de rozmarin, urzică şi fumărică la o cană de apă). Nu este recomandat să acoperi zona cu plasturi; nu aplica alcool, iod sau rivanol pe vezicule. Spălate frecvent pe mâini şi evita autocontaminarea (infecţia se poate transmite în zona ochilor sau în zona genitală). Obiectele de toaletă, prosoapele, tacâmurile trebuie folosite doar de cel infestat.

Herpesul este o boală capricioasă şi imprevizibilă. Singura formă de herpes ce poate fi tratată la domiciliu este HSV 1. Alături de tratamentele propuse anterior, o bună modalitate de combatere a aspectului inestetic al herpesului este păstrarea unei mentalităţi pozitive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinctura de propolis gasesti la plafar / farmacie. de cum ai impresia ca-ti iese herpes tamponezi locul cu aceasta tinctura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata contactat virusul herpes nu mai dispare niciodata din organismul tau sta acolo ,dar in anumite conditii prielnice revine in forta si te deranjeaza adica in conditii de imunitate scazuta ,stres,boli virale care slabesc organismul(raceala de ex.),sau alte probleme de sanatate,lipsa de vitamine si minerale ,de aceea in primul rand trebuie sa iti intaresti imunitatea organismului cu vitamine mai ales B,E,A ,minerale zinc,etc.sa mananci sanatos si echilibrat si fruncte si legume si atunci nu va mai avea puterea sa iasa asa des la iveala herpesul ,ficatul trebuie sa il refaci cu liv52,hepatoprotectoare ,pentru ca el are peste 500de functii in organism si ajuta la tot metabolismul ,echinaceea cu ulei de catina ,aloe vera gel de la forever te poate ajuta sa iti intaresti organismul si trebuie sa o faci la fiecare schimbare de anotimp mai ales toamna ,primavara,dar si iarna ,o perioada de timp si apoi o sa vezi ca nu va mai aparea asa des.ca tratament e bun aciclovirul,si mai sant si alte antiherpetice.sanatate,fericire,bogatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.aciclovir exista si crema si pastile.eu iau pastile dar nu prea isi fac efectusad... mi-a iesit herpes duminica si joi mi-a mai iesit altucrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am acum si nu stiu cum trec si da si eu in fiecare an fac herpes

| Picu_Florin_1983 a răspuns:

Si eu am acum dar sincer mie imi apare doar, cand nu beau apa noaptea sau mananc ceva cu scarba atunci imi iese imediat dar in rest nu are de ce sa iti iasa atata timp cat mananci fructe si sanatos, Sfatul meu este sa nu te stresezi ca iti dispare oricum in max 5 zile si singur iar crema de galbenele ti-o recomand si eu bafta.

| Livia_Corina_Renghea_1986 a răspuns (pentru drpopa):

Imi apare de fiecare data cand mananc usturoi in stare cruda.
A mai asociat cineva aparitia herpesului cu consumul de usturoi?
Sunt curioasa.
Teoretic usturoiul ajuta imunitatea...

| Amely21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună! Eu am herpes deja de vreo 5 zile, s-a făcut deja o crustă galbenă, dar cum trece? Se desprinde singură? Ce pot să fac ca să se ducă repede? Eu am folosit usturoi, și acum am folosit și Propolis...dar nu s-a dus încă.