| yoannah a întrebat:

Deci. In ultimul timp am dureri abdominale care nu se mai opresc. Ce-i drept, intensitatea durerii creste și scade.
Problema e ca eu nu am mai mâncat cum trebuie de vreo 6 luni, de frica să nu ma îngraș. Și nu prea aveam pofta de mâncare. Dar nu am avut probleme.
Insa totul a început acum 3 seri când am simțit o durere undeva in "capul pieptului", care s-a agravat și a dus la stări de voma. A doua zi tot dureri de stomac și tot restul. (nici starea de voma nu trecuse).
Acum nici dacă vreau nu mai pot manca, ma simt sătula din câteva înghițituri, chiar dacă as mai vrea să mai mănânc.
Wtf? Mi-e frica să nu dau in ceva mai grav. Sugestii?
P. S.: Nu ma duc la doctor. Mi-e frica de ce o să urmeze și nici nu vreau să-i alarmez pe ai mei. Doar presupuneri.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot spune exact dar dupa simptome s-ar putea sa ai un inceput de ulcer. Si eu am avut, in urma cu cca 25 ani si imi amintesc ca tot asa erau durerile. Parerea mea este sa te duci repede la medic pentru consult, nu amana, cu cat amani cu atat se agraveaza boala si se vindeca mult mai usor la inceput decat atunci cand este deja mai grava. Sanatate si numai bine!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bravo, te-ai ales cu gastrita hiperacida! Sau poate chiar ulcer. De aceea, sa mergi la medic, ori iti distrugi sanatatea pe viata. Pentru ca sa iti mentii greutatea in limite normale trebuie sa ai o dieta naturala si cat mai variata, intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi aici ce iti recomanda. Pun pariu ca, dupa ce introduci datele tale, o sa-ti zica ca esti subponderala. Daca te tot temi de sunculite, fa sport, cat de mult sport, nu sta toata ziua la tv sau pc, ca mine.

| AdelinaC a răspuns:

Mergi la medic, e cel mai bine.

| katala a răspuns:

Are dreptate @ioandelasal! Nu ai de ce sa te temi; in cel mai rau caz va fi vorba de un ulcer(in faza incipienta) care se va rezolva cu un tratament; asta daca nu mai amani ca sa-i dai voie sa se agraveze. Fuguta la doctor, si multa sanatate! Si mai lasa curele de slabire dupa ureche; acum te-ai convins ce se poate intampla.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sincer acum tu crezi ca o problema medicala se poate rezolva prin amanarea unui diagnostic dat de un medic specialist? Nu se poate asa ceva.Nu mergi la medic, astfel iti agravezi starea in care spui ca esti.Cauzele pot fi multiple cineva de aici nu are cum sa iti spuna ce ai si mai ales ce ar trebui sa faci. Un sfat sincer e sa te duci cu incredere la medic sa faci niste analize sa vezi care e problema si eventual sa urmaresti un tratament. E doar inspre binele tau! Bafta!

| Marijuana a răspuns:

Auzi bha daca nu te duci la un control imediat nu stiu ce nu`ti facangry

Ma enervez si vin peste tine, ai multe de facut ca sa te imbolnavesti acumangry, ti-ar bothu angry sa`mi zici cand te duci la medic p mess, lasa ca vezi tu sambata daca iese asa cum am zis intanlirea in parc cu ai nostrilove struck te omorangry

| F. a răspuns:

S-ar putea sa ai o criza de fiere daca ai dureri in capul pieptului. si nu e de neglijat deci in orice caz du-te la un control.

| cornel2121 a răspuns:

Nu stiu daca pe TPU sunt multi medici, dar daca vrei poti sa ceri sfaturi aici:
http://forum.romedic.ro/