| Ionut1254 a întrebat:

Deci pentru inceput: Am 15 ani, 1.79 inaltime si 58 de kg, iar de mai bine de 6-7 ani ( nu stiu exact) au inceput sa apara cateva alunite pe corp (mentionez ca acestea erau in piele si nu iesite), iar cu timpul acestea s-au inmultit si au iesit din piele, crescand foarte, foarte mari si fara dar si poate inca vor mai creste... Sunt in jur de 10-15 alunite, dupa cum am zis iesite din piele, cu un ascept destul de urat ( cele mai mari) si inca cresc. Am observat problema asta acum mai bine de 2 ani dar acum chiar ma sperie. De fiecare daca mi-e frica sa nu se intample ceva, sa nu se rupa o alunita sau sa nu fie una chiar mi-ar putea provoca probleme serioase ale pieli, cum ar fi cancer sau mai stiu eu ce.

Si ma tot intreb oare cat o sa mai creasca, dar nu cred ca vreau sa aflu raspunsul... Ma gandeam sa merg la dermatolog in zilele ce urmeaza dar vreau sa imi dati voi niste sfaturi si sa vorbiti cu mine despre problema asta.Sa imi descrieti ce sunt mai exact aceste alunite si mai mult.Cum le pot da jos, unde, prin ce metoda, cat costa, daca doare sau nu, etc...Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rebecca123 a răspuns:

Buna! Si eu am multe alunite pe corp si este destul de greu stiu, mai ales pentru acelea iesite in relief caci trebuie sa ai grija sa nu le rupi, sa nu le zgarai sau mai stiu eu ce.Alunitele cresc si apar de la soare.Cu cat stai mai mult la soare si nu le feresti, ele cresc din ce in ce mai mari si nu e bine.Si bineinteles, se si inmultesc.Du-te la dermatolog sa vezi daca alunitele sunt in regula ca iti va face un control.Iar daca sunt in regula, nu ai nicio problema cu ele sunt doar niste alunite si la unele persoane chiar arata frumos pe piele.Alunitele se pot scoate dupa varsta de 18 ani si daca iti permite medicul dermatolog pentru ca nu toate pot fi scoase.Se pot scoate doar cu bisturiul sau cu laserul.Si eu ma gandeam sa-mi scot cateva dar m-am rasgandit pentru ca, este periculos sa le scoti.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mergi la dermatolog. e cel mai în măsură să îți dea sfaturi.

| Zacase a răspuns:

Alunitele iesite din piele, pe masura ce cresc, se vor usca si vor cadea. Desigur, in locul lor ai sanse mari sa creasca din nou, sa cada din nou si tot asa. Ai putea merge la dermatolog dupa ce iti cad prima data, poate iti face ceva sa nu-ti mai creasca. Pana atunci nu cred ca te poate scapa de ele.
Apropo, nu se rup asa usor pe cat pare, stai linistit rolling on the floor

| Clopo13 a răspuns:

Poate fi din cauza călduri! happy