| anonim_4396 a întrebat:

Diagnostic
examinare RMN umar stang.nativ:
Secvente ponderate T1, Pd_fs,T2-fs,in diferite planuri:
Se evindetiaza articulatie acromio-claviculara cu minima reactie osteofitica marginala,la nivelul fetei profunde;
Colectie fluida reziduala in proiectia bursei subracromio-deltoidiene,in cantitate redusa;
Aspect normal al ligamentului coraco-acromial;
Ruptura interstitiala "a minima" insertie humerala,tendon supraspinos,de aspect stabil;
Tendonul capului lung al bicepsului in pozitie normala; se mentine aspect usor edematiat al portiunii intraarticulare(cu ruptura fibrala a minima 'a minima asociata'); minima colectie fluida reziduala peritendinoasa;
Fara hipersemnal patologic in proiectia tendonului infraspinos,subcapular, si teres minor.
Colectie fluida intraarticulara si la niv.recesului subscapular in cantitate redusa;
Fara anomalii de semnal osos ale capului humeral;
Labrumul articular conservat;
Fara leziuni vizibile ale ligamentului,gleno- humerale;
Fata modificari patologice ale capsulei articulare.
Fara anomalii de semnal muscular.
Conccl:
Fata de examenul precedent se mentine aspect usor edematic al portiunii intraarticulare a tendonului lung al bicepdului(cu ruptura fibralara a minima 'a minima asociata') minima colectie fluida reziduala peritendinoasa;
Ruptura interstitiala 'a minima',insertie humerala,tendon supraspinos,de aspect stabil;
Colectie fluidala reziduala in cantitate redusa in proiectia bursei subacromio-deltoidiene,precum si intraarticulara si la nivelul recesul subcapular;
Acesta ii rmn meu, sunt sportiv (polo pe apa + sala)de 10 luni am dureri.Cum ii rmn? Multumesc anticipat pentru viitoarele raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți recomand să mergi la alt medic de Recuperare, sau la un ortoped. Ei te pot consulta, ca sa își dea seama care e problema. O opțiune ar fi scoaterea lichidului din zonele inflamate, și îți recomand Sindolor gel.
P. S. Eu consider ca nu trebuia sa faci exerciții cu elasticul, pentru ca nu se mai vindeca articulația, deci ii trebuie repaus, asa ca lasă elasticul de tot. Si încearcă sa faci cat mai puține mișcări care produc durere.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

RMN-ul tău nu e tocmai ok. Iti recomand fizioterapie. Cu internare, știu ca este gratis.
Dacă vrei sa nu te mai doară articulația și mușchii din zona, tratează-te, altfel nu scapi.

| asd22 a răspuns:

Tratamente am facut.3 luni am facut:laser, electro-socuri si un aparat nu mai stiu cum se numeste pentru eliminarea lichidului, dupa toate astea am facut antrenamente cu elasticul acasa in fiecare zi minim o ora.Asta fac si in prezent.Va rog spuneti-mi care ii problema la umar sau problemele care provoaca aceasta durere.Deja o am de 10 luni! Ce alt ceva sa mai fac ex de tratamente? Va multumesc anticipat!

| anonim_4396 explică (pentru asd22):

Îți recomand să mergi la alt medic de Recuperare, sau la un ortoped. Ei te pot consulta, ca sa își dea seama care e problema. O opțiune ar fi scoaterea lichidului din zonele inflamate, și îți recomand Sindolor gel.
P. S. Eu consider ca nu trebuia sa faci exerciții cu elasticul, pentru ca nu se mai vindeca articulația, deci ii trebuie repaus, asa ca lasă elasticul de tot. Si încearcă sa faci cat mai puține mișcări care produc durere.