| BIGexplorer a întrebat:

Draga TPU, sunt in crestere.Am 13 ani. Imi doresc :
1) Sa ma inalt inca 15 cm.
2)Prin niste exercitii sa slabesc (INCLUSIV la sani) + mancre sanatoasa.
Ma puteti >ajuta?
Multumesc anticipat! Raspunsul complet primeste Funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Ca sa te inalti dormi mult sau fa urmatoarele sporturi:
Inot
Baschet
Stretching
Kicking sau lovituri cu piciorul
Mers pe bicicleta

http://www.csid.ro/......e-4950418/

Produsele de pe această listă te ajută nu să slăbeşti şi, în plus, să-ţi menţii şi o bună stare de sănătate.

Ceai verde

Este cunoscut faptul că ceaiul verde este bogat în atioxidanti, numiţi catechine, care accelerează metabolismul, facilitează arderea rapidă a grăsimior şi reduce nivelul de colesterol activ.

Experţii au stabilit că pierderea în greutate se produce în timp, dacă bei trei ceaiuri pe zi, ceea ce se recomandă chiar prin instrucţiunile de pe ambalajul ceaiului chinezesc. Este recomandat să foloseşti ceai în ambalaj original, pentru a evita variantele contrafăcute.

Cafea neprăjită

O testare făcută în America pe un grup de persoane supraponderale a dovedit că acestea, consumând cafea boabe neprăjită au slăbit 7 kg în 22 săptămâni, fără a modifica altfel regimul alimentar obişnuit.

Boabele de cafea au capacitatea de a reducee absorbţia grăsimilor de către organism şi a glucozei din intestin. Atenţie: dacă boabele sunt vechi şi au prins miros de rânced, consumarea lor nu mai este indicată.

Grapefruit

Influenţa acestui fruct în procesul de slăbire este cunoscută de multă vreme. Experimente făcute în 2004 au dovedit că fructul favorizează conversia alimentelor în energie şi nu depunerea sub formă de grăsimi. În plus, în grapefruit sunt conţinute substanţe care scad trigliceridele, ca limonoids şi licopen. Dacă ţii seama de faptul că o jumătate de grapefruit mijlociu conţine doar 39 calorii, ai motive să consumi în fiecare zi câte unul.

Fasole

Fasolea contituie unul din cele mai bune remedii naturale în lupta împotriva adăugării în greutate, datorită unei substanţe care îndeplineşte anume acest rol. Numele substanţei este holitsistokinina şi stă la baza unor preparate naturiste concepute pentru regimul de slăbire. Dacă mănânci periodic fasole, astfel de preparate nici nu mai sunt necesare. Dar, atenţie, fasolea conţine calorii. Deci, se recoanmda doze mici, zilnice, nu meniuri bogate.

Scorţişoară

Conform unui studiu recent, scorţişoara este un bun regulator al nivelului de insulină, iar un sfert de linguriţă consumată zilnic reduce atât colesterolul, cât şi trigliceridele.

Pentru slăbit, se recomandă zilnic o cupă cu fulgi de ovăz amestecată cu iaurt şi o jumătate de linguriţă de scorţişoară măcinată.

Piper negru

Exceptând persoanele cărora condimentele iritante le sunt interzise, piperul negru este unul din ingredientele cele mai indicate pentru slăbit. El stimulează producerea de secreţii atât în gură, cât şi în sistemul digestiv, iar acestea blochează formarea de celule adipoase. În timpul digestiei, piperina, o substanţă conţinută în boabele de piper, monitorizează destinaţia pe care o iau produsele digerate, împiedicând depunerea substanţelor grase.

Ciocolată

De multă vreme se vorbeşte de faptul că ciocolata îngraşă. Totuşi, studii sistematice au dovedit că sortimentele cu conţinut scăzut de zahăr (ciocolată amăruie sau cea cu conţinut ridicat de cacao) duc la scăderea indicelui masei corporale.

Ciocolata conţine acid stearic şi epicatechină, care dezvoltă energie în celule, în locul substanţelor grase. Nutriţioniştii recomandă un regim de 28 de grame de ciocolată neagră zilnic. Atenţie: nu confundaţi ciocolata simplă cu cea umplută sau cu bomboanele umplute, care îngraşă sigur.

Pere

Perele conţin fibre alimentare care se digeră lent şi, ca urmare, odată mâncate, ele menţin starea de saţietate pentru multă vreme. În afară de aceasta, perele au un bogat conţinut în substanţe minerale. Prezenţa acestora în organism face să nu se mai dezvolte senzaţia de foame. O condiţie obligatorie: perele foarte moi nu sunt indicate, iar cele mai tari trebuie mestecate bine.

http://www.romanialibera.ro/......63970.html
http://www.divahair.ro/......tru_slabit

| thefighter1 a răspuns:

Da, te ajut eu. ma pricep in domeniu. daca vrei sa vorbim iti las id-ul de mess