| anonim_4396 a întrebat:

Dragele mele prietene, ati avut cistita?
Cum ati tratat-o?
Eu am luat 3 zile antibiotic ciprobay si de 6 zile i-au no-spa, aulin si urisan.
Observ ca tratamentul este ineficient, am inca dureri la urinat si chiar daca nu urinez tot am dureri.
Banii nu am acum sa merg la ginecolog.
Daca merg la medicul de familie, imi poate prescrie o reteta pentru cistita, poate compensata?
Este normal sa am in continuare dureri chiar daca am facut tratament si tot mai i-au.
Va multumesc pentru raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cistita e o infectie care nu cedeaza asa la nimereala, cu orice tratament. trebuie sa mergi la medicul de familie, sa iti dea o trimitere pentru niste analize. Faci pipi in borcan si il duci la laborator. In urma analizelor o sa rezulte ce bacterie sau virus este prezent si, mai ales, la ce pastile anume este sensibil. Nu mai sta pe ganduri. O cistita tratata incorect poate sa se transforme intr-o cistita recurenta si sa iti treaca si sa revina din timp in timp toata viata. Nu e cazul sa mergi la ginecolog, ci la medicul de familie.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat extrem de putin antibiotic si nu ai cum sa te vindeci. In cistita, tratamentul antibiotic minim este de 7 zile, desi de obicei se recomanda 10-14 zile de antibiotic. In 3 zile, eficienta a fost extrem de mica, imposibil sa-ti treaca doar cu atata de putin tratament.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Doar medicul specialist poate să prescrie un tratament medicamentos. În urma analizelor specifice, antibiogramă se poate lua antibiotic!
Cistita nu a apărut peste noapte, ai mai avut neplăceri dar nu le-ai luat în seamă.
http://www.stilfeminin.ro/sanatate/Cistita-cauze-si-tratament.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589
Sănătate multă.
Pa, pa.

| Parmalat a răspuns:

Fii atenta:
- in prima seara pui 4 pliculete de ceai de musetel si faci 1, 5 LITRI de ceai de musetel; faci cumva sa-l bei, e nasol la gust dar nu mori, doar te duci la toaleta de cateva ori in noaptea aia
- dimineata infectia e curatata in proportie de 80%
- in a doua seara pui 3 plicuri de ceai de musetel si faci 1 LITRU de ceai; il bei tot asa inainte de culcare
- in a treia seara pui iar 3 plicuri de ceai de musetel si faci 1 LITRU de ceai pe care il bei inainte de culcare
Si s-a terminat, ti-a trecut infectia. Am avut si eu si am luat antibiotic degeaba fiindca E-Coli (care e cea mai intalnita cauza de infectie urinara) au devenit deja rezistente la antibiotic.
Sa-mi spui peste 3 zile cum te simti. Si nu mai pierde timpul, incepe din seara asta. Si e important sa le iei seara fiindca in timpul somnului organismul se concentreaza pe aparare si pe refacere, nu mai are alte probleme de rezolvat.

| Parmalat a răspuns:

@micutzica:X : inseamna ca nu te-ai tratat la timp. ia reteta pe care am scris-o pe pagina asta si daca mai ai probleme trateaza-te cu ea, fara sa pierzi timpul. merge si impreuna cu pastile, e tratament naturist si e foarte eficient.

| Parmalat a răspuns:

@micutzica: nu stii despre ce vorbesti.

| ioana1704 a răspuns:

Poti intreba la farmacie. Facea reclama la tv la urinal, daca bine imi amintesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut si am stat internata in spital 1 saptamana...acu 2 ani in decembrie sad. Nu mai stiu ce antibiotic am luat dar stiu ca o pastilluta costa 10ron. Nu ai stat internata? Poate trebuie sa stai internata. Mie mi-au facut investigatii si chestii. Ma durea si cand mergeam. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Parmalat, Nu m-am tratat la timp? De cum am vazut ce am m-am dus la spital si am fost internata direct. DECI nu se pune problema de asta.Si oricum, o infectie urinara nu trece cu ceai. Mai bine, @alexandraalis, du-te la doctor nu sta asa ca poate duce la infertilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Parmalat, cum zici u happy
Ne povestesti din experienta ta, te rog? Cu ce te-ai tratat cand ai avut?