Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2803265intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
27 Noi
SATI 287.608AFISARI
159.123VIZITE
143.972V. UNICI
21 Ianuarie 2009
Anonim intreaba:

Dupa cat timp de la o operatie de histerectomie totala si anexectomie bilaterala e completa recupararea?

Eu am 6 saptamani de la operatie si inca am probleme, obosesc repede, mi se inflameaza si ma doare burta daca merg pe jos cca 4-500 m, in ciuda tratamentului de substitutie hormonala cu plasturi am bufeuri, adica una peste alta nu e chiar o veselie.

Cu sexul inca nu stiu cum e, ca n-am voie, daca aveti careva o experienta similara, va rog sa mi-o impartasiti!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    22 Ianuarie 2009 13:29
    Raspuns anonim:

Ia pastile de salvie pe linga plasturi. Eu nu am folosit decat salvie pastile si ceai de salvie si, thank's God, nu am avut probleme de loc. Am avut si plasturi dar dupa 2 saptamini i-am abandonat. 4 luni am luat pastile, apoi am ramas pe ceai si in scurt timp m-am saturat de ceai si nu am mai baut. totul este perfect acum!

• 4 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 21 Ianuarie 2009 18:22
    rael a răspuns:
    Am trecut si eu prin asa ceva acum 2 ani.
    cu toate ca am avut si complicati ( s-a desprins un tub de dren imediat dupa operatie si am facut un hematom urias, operatia nu se mai inchidea ) pana la urma mi-am revenit repede, avand in vedere ca la nici o lun ade la operatie am mers la servici, ceea ce presupunea sa stau de la 7 diminata pana seara la 7 pe scaun - nu era un lucru placut, dar a trecut : am avut mare grija sa nu ridic nimic greu (peste 2 kg, nu e gluma, trebuie respectat), sa nu fac nimic greu in gospodarie, bufeuri am avut mai bine de un an dupa, dar au fost suportabile, substitutie hormonala nu am folosit )
    cand am fost la control la 6 luni, medicul a fost asa de incantat de mine ca m-a lasat sa fac si gimnastica, desi pe altele le-am auzit ca un an n=-au facut efort...
    trebuie sa gandesti pozitiv si sa stii ca nici asta nu-i o gluma, chiar conteaza, sa ai sprijinul familiei si vei trece peste toate
    daca vrei si alte amanunte, o adresa de mail...
  • 21 Ianuarie 2009 18:32
    rael a răspuns:
    Am trecut prin asa ceva acum 2 ani, daca vrei detalii, lasa te rog o adresa de mail...
  • 5 Aprilie 2009 16:54
    Raspuns anonim:
    BUNA.Eu sunt operata de 6luni si ma simt f.bine.E normal sa obosesti.Ai rabdare ca totul trece si ai incredere in D-ZEU.Eu am trecut aproape singura pri toata aceasta experienta si sunt ok.Ptr.bufeuri am luat tinctura de salvie si ceai, altceva nu, si e mai bine.PARTENERUL TREBUIE SA AIBA MULTA, MULTA RABDARE.Trebuie sa discuti deschis si sa-i spui tot ce te deranjeaza.Conteaza f.mult preludiu si sa-ti lasi mintea sa 'zboare'. MULTA SANATATE SI RABDARE.
  • 15 Iunie 2012 12:48
    Ciocirlan_Lucia_1967 a răspuns:
    Si eu mam operat de 2 saptamini si ma doare am crampe nu stiu ce ma asteapta in continuare m-ar interesa mai multe detalii mam operat de uter fibromatos si mi-a scos uteru si ovaru drept