Întrebare recomandată | Feyenooord666666 a întrebat:

Dupa cat timp poti sa iti faci un detartraj, daca ai facut un detartraj acum 3 luni, se poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dentista mea mi-a zis ca nu se poate face mai devreme de 6 luni.

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa lasi minim sase luni intre detartraje.

| apz a răspuns:

După minim 6 luni poţi face.

Poţi face un detartraj acasă din următoarele ingrediente :

–Bicarbonat de sodiu

–Periuta de dinti

–Apa oxigenata

–Sare

–Apa

Pasul 1:

In primul rand, amesteca in pahar o lingura de bicarbonat de sodiu cu ½ lingurita de sare. Inmoaie periuta de dinti in apa calda, apoi imbib-o in amestec. Perie bine dintii cu ea, apoi scuipa. Repeta procedeul timp de cinci minute.

Pasul 2:

Combina un pahar plin cu apa oxigenata cu ½ cana de apa calda si clateste gura cu aceasta solutie timp de un minut, apoi scuipa si clateste din nou gura cu ½ cana de apa rece.

Urmeaza acesti pasi o data pe saptamana, timp de 1 luna!

| Feyenooord666666 explică (pentru apz):

Domnisoara fara supare dar cu bicarobonat de sodiu iti strici tot smaltul, astea sunt perle romanesti. happy.

| PeFuga a răspuns (pentru Feyenooord666666):

O pulbere cu bicarbonat de sodiu este folosit in cabinetul stomatologic pentru curatarea profesionala. Prin urmare nu sunt baliverne. Doar ca nu trebuie facut abuz. eriajul cu bicarbonat acasa se poate face, dar nu mai des de 1-2 ori pe saptamana.

| PeFuga a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Cam la 6 luni-un an se recomanda igienizarea danturii. Sa de cate ori este nevoie. Daca fumezi si dara ai o igiena precara, sau daca ai lucrari protetice, implanturi, aparat dentar si se depune piatra mai repede, poti face detartraj si la 3-4 luni. Desigur, daca stai foarte bine cu spalatul pe dinti, poti sa faci detartrajul si la un an de zile fara probleme.