| Cr7adi a întrebat:

Dupa ovulatie ovulul supravietuieste maxim 48 de ore, astfel cum se explica ca si dupa aceasta perioada daca faci sex exista sanse teoretice sa ramai insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovulul supravietuieste maxim 5 zile (demonstrat stiintific), ceea ce inseamna mai mult de 48 de ore. In plus, ovulatia poate avea loc cam oricand, exista femei cu cicluri regulate de 27 de zile care au ovulatia in ziua 8 si femei cu ciclu regulat de 28 de zile cu ovulatia in ziua 20 (demonstrata ecografic). daca stii exact ziua ovulatiei, poti considera ca dupa 5 zile de la ea, femeia nu mai poate ramane insarcinata. dar trebuie sa identifici cu exactitate data ovulatiei.