| anonim_4396 a întrebat:

Dupa terminarea tratamentului cu anticonceptionale, ciclul devine regulat?((pana sa le iau il aveam neregulat))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e sigur ca se va regla.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!
Depinde cum "reacţionează" organismul tău...

Totuşi, dacă ( înainte de a folosi AC ) ai avut amenoree, atunci este posibil ca să "reapară" după încetarea tratamentului.

Toate cele bune.

| dragodana a răspuns:

Salut! In primul rand conteaza cat timp le-ai luat. Apoi conteaza daca le-ai luat dupa indicatia medicului pentru ca el ti le poate indica pe cele corecte, care ii fac bine corpului tau.
In principiu, ca sa-ti raspund, da.Am luat 6 luni Diane la recomandarea doctorului de la Parhon si mi s-a reglat menstruatia.
Apoi am luat...(nu mai imi aduc aminte cum se chema) de la cabinetul de planning familial.Am abuzat de acel medicament.Am luat 5 ani.Cand l-am intrerupt am luat alte medicamente pentru ca nu mai imi venea menstruatia.
Deci, nu abuza de ele ca poti cadea dintr-o extrema in cealalta.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Daca ai luat anticonceptionalele la prescriptia medicului, atunci menstruatia va fi regulata!
Bafta kiss

| Annaloveyou a răspuns (pentru Yasemyn):

Eu ma refeream in momentul in care ai terminat folosirea lor(pentru totdeauna)daca se regleaza ciclul

| Yasemyn a răspuns (pentru Annaloveyou):

Buna! Cum am spus, la prescriptia medicului anticonceptionalele te ajuta la reglarea menstruatiei!
Dupa terminarea tratamentului corespunzator oferit de medic, mergi din nou la control, unde medicul iti spune ce si cum trebuie sa faci de acum inainte!
Nu este ceva foarte sigur ca o sa iti vina sau nu regulat mereu happy
Am o prietena care a luat tot pentru reglare si dupa terminarea tratamentului nu i-a venit chiar regulat!

Mergi la medic, el este cel mai in masura sa te sfatuiasca kiss