| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca faci sala nu mai cresti? daca ai 15 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Daca faci de performanta, cu greutati care trebuie ridicate deasupra capului in timp se preseaza cartilajele de crestere si afecteaza cresterea in inaltime.

| just4fun_8801 a răspuns:

@sabyna daca mergi de 3 ori pe luna aia nu e sala... e ca o vizita la muzeu

Raspunsul la intrebare : Nu, acest "mit" este unul dintre cele scornite de persoanele prea lenese sa mearga la sala dar inhibarea cresterii in inaltime si dezvoltarea musculara nu au nici un fel de legatura.
In cazul persoanelor care folosesc ANUMITI steroizi acest lucru se poate intampla, dar altfel nu.

| M4RK a răspuns:

Nu, in schimb te inalta mersul pe bicicleta si joggingul winking (mi-a recomandat un endocrinolog) happy

| Sabwy a răspuns:

Si eu fac sala(am 16 ani) fac sala de peste 1 an jumate si nu mi-a s-a intamplat. poate ca depinde cat de des. mergi eu merg de 3 ori pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca faci abdomene se poate sa ramai la aceeasi inaltime?

| Letytzy@ a răspuns:

Nu e adevarat.