| BossAlcool007 a întrebat:

E adevărat ca fiecare Țigara fumata ia 5-11 minute din viața fumătorului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Atat dureaza pana se fumeaza o tigara.
Deci, atat timp se consuma din viata fumatorului pana termina.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e adevărat.

| anonimg a răspuns:

Potrivit site-ului http://www.medicas.ro/sanatatea-pe-larg/fumatul/, "fumarea unei singure ţigări scurtează viaţa cu 7 minute".
Oricum, nu e vorba doar de scurtarea vietii(caci toti oamenii mor), ci si de felul cum se scurteaza aceasta -in mod sanatos sau in chinuri. Batranetile (care le mai apuca) pot fi fericite sau pline de boli si medicamente.

| CuriousStuff a răspuns:

Din punct de vedere statistic, da. Practic sunt fumatori care au murit la 100 de ani. Se face cam asa. Vezi care e speranta de viata intr-o comunitate si dupa vezi pe la ce varsta mor persoanele din cauza fumatului. Vezi diferenta si aia se numesc "Ani potentiali de viata pierduti" anii astia ii imparti la media de tigari pe care o fumeaza un fumator intr-o viata si vezi cam cat timp iti fura fiecare tigata. Dar asta e doar statistic. Practic nu poti sa zici ca "Xulescu daca nu fuma aia 4 ani de facultate acum mai traia un an".

| JusTPauL a răspuns:

Din cate se pare fumatul nu afecteaza cu nimic viata omului. Poate doar putin neplacut sa mirosi mereu a fum.
In schimb alcoolul e o problema.