| lory14 a întrebat:

E adevarat ca folosirea frecventa a telefonului mobil poate provoca aparitia tumorilor cerebrale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu exista un punct de vedere unanim recuoscut. Uneori in toiul unei discutii si argumentatii stiintifice se amesteca si interesele financiare.Am citit articole in care se sustinea cat de bine pot sa faca anumitor persoane convorbirile pe mobil. Oricum, folosirea abuziva este daunatore din multe puncte de vedere.

| Bacemi a răspuns:

E adevarat ca ne dauneaza daca vorbim non - stop dar nu cred ca sta cineva toata ziua cu telefonul lipit de ureche. Dauneaza totusi intr-o oarecare masura.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu s-au făcut studii care să demonstreze asta!

| EUSIATIT a răspuns:

Din cite sp specialistii ar fi ceva pb [mai mari ] dra. poate nu se intimpla nimic

| constantyna a răspuns:

Este adevarat, mai ales convorbirile lungi, mai putin sms-urile, si in special la copii(mai ales la cei sub 15 ani, dar la toti copiii in general). Mai periculoasa este expunerea la radiatii electromagnetice cu care functioneaza telefoanele mobile in urmatoarele situatii:te afli intr-un vehicul in miscare(unda isi mareste intensitatea pentru a mentine convorbirea-altfel"se pierde semnalul"), in spatii inchise avand pereti metalici reflectorizanti, ex:lift, autovehicule), in subsoluri(metrou-mai ales metroul aflat in miscare-, pasaje subterane). Tumorile cerebrale apar si cresc in timp.Companiile de telefonie nu au nici un interes sa se cunoasca aceste lucruri-le-ar mai scadea din profituri, etc-. Cei mai expusi oameni sunt cei care lucreaza in Call-centers.

| Bishop a răspuns:

N'a murit nimieni deocamdatahee hee
eu nu cred tongue

| Alex_7297 a răspuns:

Aşa am auzit. Şi am mai înţeles că nu trebuie să îl ţi la ureche mai mult de 30 minute, şi să nu dormi cu el lângă cap!

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Intr. o oarecare masura ar putea dauna straight face dar nu atat de grav in cat sa " murim " eu vOrbesc fOarte mult la telefon' si nu am avut probleme de genul.

| Claudia_3811 a răspuns:

Am vazut un reportaj in care se spunea ca daca vorbesti mult la telefon sau iti ti telefonul sub perna cand dormi, pot sa-ti apara anumite boli la cap(ca tumoarea cerebrala). Medicii ne sfatuiesc sa nu vorbim mai mult decat cateva minute la telefon si sa tinem telefonul la cel putin 2 metri de noi atunci cand dormim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa este, de aia se masoara nivelul radiatiilor emise de aparat si fiecare telefon are specificat in acte nivelul acesta.