| andrei90 a întrebat:

E adevarat ca microbii mor la temperaturi de sub 0 grade celsius?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista bacterii, drojdii si mucegaiuri care s-au adaptat sa se dezvolte la temperaturi scazute. Acestea se numesc microorganisme psihrofile (criofile).Ele traiesc in sol sau in apele zonelor cu temperaturi scazute ale Pamantului. Temperatura minima la care are loc cresterea si dezvoltarea celulelor acestor microorganisme se situeaza intre -10 si +5 grade Celsius. Sub temperatura de -10 grade metabolismul celulei incetineste, nu se mai inmulteste si ramane in stare latenta pana cand apar conditii prielnice de dezvoltare si inmultire. De pilda, o bacterie numita Salmonella care provoaca la om o toxiinfectie alimentara grava, nu este distrusa/omorata de aceste temperaturi scazute: celula ei ramane vie, iar in conditii prielnice de temperatura si hrana se inmulteste provocand toxiinfectia.

| darrio2007 a răspuns:

Da,dar numai unii.

| RAY a răspuns:

Nu,sunt uni care nu mor nici la 50, 60 de grade minus

| TzaCaNeL a răspuns:

Da