| alexam a întrebat:

E adevarat ca o femeie ce sufera de anexita ( raceala la ovare ) NU poate ramane insarcinata? Sau... daca ramane insarcinata ca e riscul foarte mare ca ea sa piarda sarcina? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e neaparat adevarat. De multe ori femeile care au avut anexita in trecut au dificultati in a ramane insarcinate, dar o data ce raman insarcinate, duc sarcina la termen in conditii bune.
Atentie, aceasta chestie nu poate fi folosita ca metoda de contraceptie. O femeie care are o raceala (anexita), imi ales daca nu e prea veche, poate ramane fara probleme insarcinata.

Abh
| Abh a răspuns:

Organismul femeii "accepta" o sarcina doar in conditii de sanatate a organelor genitale interne. Daca exista probleme la nivelul acestora, riscul de avort spontan e foarte mare.

| mihaa a răspuns:

Daca ai raceala la ovare, folosesc termeul din popor, nu ramii deloc gravida, pana la tratare si altele, ramin dupa o perioada gravida

| MikyMi a răspuns:

Femeia trebuie intai sa se trateze si apoi sa aiba relatii sexuale...nu e de joaca cu viata unui bebelusi.
Aveti grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ieu mis in dubiu nu stiu ce se intpla

| acris a răspuns:

Poate ca da dar daca este tratata la timp si descoperita nu cred ca este o problema