| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca orice mananci inate de ora 3 dupa masa nu te ingrasa. ca eu am 13 ani si sunt la dieta am 64 de kg si vreau sa slabesc si manc cam asa dimineata la 9 un activiamic simplu la 2 un mar si la 5 sau 6 o salata. Da pe maine mi-au facut parintii tocana de cartofi si or zis ca o pot manca inainte de 3 eu tare cred ca ei ma mint pe fata de 2 zile tin dieta. Ce ziceti merita sa manc tocana sau nu ar fi bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E important ca la varsta ta orice dieta ai tine sa contina ciorba sau supa, mancare gatita, mai multe fructe, legume, lactate si, desigur, in mod obligatoriu carne de buna calitate. Asadar, trebuie sa mananci tocana (sau orice alta mancare gatita) si trebuie sa-ti adaptezi dieta nevoilor organsimului tau.

| Derye a răspuns:

Mananca femeie, tot ce iti poate stomacelul, doar sa faci SPORT. Incredibil, sau nu, el ajuta EXTREM DE MULT. Eu de ex. imi petrec cel putin 50% din zi miscandu'ma (si nu plimbari lente) si mananc FOARTE mult (insemnand foaaaarte mult) si nu ma ingras deloc (okay, 1-2 kg acolo, sigur, dar e irelevant pe langa cat mananc).

| smaranditza a răspuns:

Hei, trezirea!
ai 13 ani, copile!
ce doamne iarta-ma iti veni cu dieta la anii astia?
ce spui tu ca manaci este complet aiurea pentru un organism aflat in plina perioada de crestere si formare! dimineata / masa sanatoasa, adica ceva consistent; la prnaz mancare gatita, nu un mar! iarseara ceva mult mai "subtire"! un paha r de lapte caldut, un ceai, tec
etc
doamne, dar ce te-a facut sa fii atat de dur(a) cu tine?
eventual fa multa miscare(plimbari pe jos, inot!, jogging, etc, etc), mergi la un medic endocrinolog(cu parintii, of course), dar nu fii chiar atat de drastic(a) cu tine! te rog!

| dichi a răspuns:

Iti recomand siteul www.cura-de-slabire.net pentru cat mai multe informatii despre slabire. Succes

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Mai bine nuuuuuuuuuuuuuuuuu mai baga in tineeeeeeeeeeeeeeeeeee atata mancareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

| hackey a răspuns:

TU poti sa manci ce vrei dimineata(teoretic). Aia fiind prima masa ai timp sa elimini surplusul de energie acumulat... dar problema ii urmatoare mananci dimineata tocana cartofi prajiti si ceafa de porc si pana ziua urmatoare rabzi foame?
Redu cat mananci(ca si cantitate) si alearga vreo 30 min - 1 h pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt baiat nu sunt fata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BaI baiatule tu esti obez pentru varsta ta copii de 13 ani trebuie sa aiba intre 44 -55 de kg tu ai 64 de kg esti obez consulta un nutritionist si incearac sa slabesti prin medode pe care ti le prescrie nutritionistul succes.

| Sanzii123 a răspuns:

Eu cred ca ai tai mint... daca chiar vrei sa slabesti nu manca tocana aia big grin

| LIPICIOASA a răspuns:

Eu beau cam 3 cani de ceai verde pe zi si apa cu lamaie chiar se vad rezultatele si pot sa mananc ce vreau. Pt inceput incearca sa eviti prajeala si dulciurile.Succes