| Roxana_1089 a întrebat:

E bun la ceva otetul de mere? Ma refer la efecte asupra corpului uman.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da, este foarte bun. chiar si in cure de slabire. am slabit 17 kg cu otet de mere. http://www.formula-as.ro/cautare/?keywords=otet+de+mere gasesti aici foarte multe utilizari.

13 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este bun si la slabit,(fiind folosit in tratamentul obezitatii) dar si la frectii cand esti racit, gripat, cu febra... sau ai dureri musculare. Sunt si diferite retete pentru revitalizarea si contra caderii parului care contin:
Salvia, sunatoarea si rozmarinul (in parti egale) se amesteca, se macereaza in 250 ml otet de mere si 250 ml alcool. Sau se poate face o infuzie de frunze de nuc sau de radacini de urzica cu otet de mere pentru a se frectiona zonele afectate, de citeva ori pe zi.

Alte răspunsuri
| ady48 a răspuns:

otetul de mere baut intr-o jumatate de pahar cu apa, de trei ori pe zi, ajuta la pierderea kilogramelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ma intreb si eu daca avem probleme de exemplu cu aciditatea gastrica nu e daunator mersi fetele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma ajutat sa scap si de acnee. pune o lg de otet de mere apoi 5 linguri de zahar, o lingura de miere de albini si 2 linguri de ceai verde. amesteci si apoi mai adaugi 2 linguri de zahar. aplici masca o data sau de doua ori pe saptamana pe fata. Iti faci masaj timp de 2-5 min apoi o mai lasi sa actioneze 10 min. Apoi clatesti cu apa. Iar pentru un tonifiant ar fi buna reteta urmatoare folosita un fiecare seara. Intr-un borcan de 300 g pui u sfert de borcan otet de mere si adaugi pana se umple ceai verde. + ulei de masline [daca ai tenul uscat] sau o lg de suc de lamaie [daca ai tenul gras]. Il lasi apoi 2 saptamana in frigider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu el am scapat de negii vaginali dar am avut doar la exterior, la cei care sunt in interior nu stiu daca e indicat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru slabit.Doua prietene de ale mele beau otet de 3 ori la zi dar inainte de masa intotdeauna, daca nul poti bea decat cu apa poti pune un pic de miere, la una din iele se cunoaste nu mai are burta si a slabit (bea mai de mult)va salut...PA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte bun, te ajuta sa slabesti, plus ca este foarte util si in diverse afectiuni. Uite aici si cateva efecte ale otetului de mere http://www.secretelenaturii.ro/otetul-de-mere-tonic-de-viata-lunga/

Alte răspunsuri
| mutascu a răspuns:

Pe mine otetul de mere m-a ajutat sa slabesc, au urmat o dieta ( http://www.de-slabit.com/2010/06/dieta-cu-otet-de-mere-si-scortisoara.html ) care a dat rezultate foarte bune

| Anabela22 a răspuns:

Pe langa faptul ca e un tonic excelent, otetul de mere te poate ajuta sa scapi de cateva kilograme, fiindca ajuta la ars grasimile. Inainte de masa pui cateva linguri intr-un pahar cu apa si bei.

| gabelu a răspuns:

una dintre cele mai bune remedii de combatere a colesterolui este otetul de mere si miere de albine

| dora71 a răspuns:

E cel mai sanatos otet. In plus, poate ajuta la slabit! Pui doua linguri de otet intr-un pahar cu apa si bei de dimineata pe stomacul gol.