| anonim_4396 a întrebat:

E recomandat sa dormi cu aerul conditionat in camera pornit? Sau inainte astepti sa se faca racoare si dupa dormi..gen voi cum faceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai indicat este sa-ti amenajezi locuinta incat sa nu ai nevoie de aer conditionat.
Daca casa este bine izolata termic, atunci si cheltuielile sunt mult mai mici (atat vara, cat si iarna).

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea.Aerul conditionat e de fapt acelasi aer murdar care e recirculat, doar ca racit. Plus ca acesta usuca aerul, ceea ce duce la deshidratare si la eventuale probleme de sanatate daca devine o obisnuinta sa dormi cu el sau sa il lasi pornit perioade lungi din zi.

| relian a răspuns:

laughing Atunci de ce mai ai aer conditionat? Normal ca dormi cu aaparatul in functiune, doar ca setezi temperatura la care te simti tu confortabil.
Daca il inchizi cand dormi, atunci se va face cald si vei transpira, te vei simti naspa, ai aer conditionat dar dormi transpirind.

Auzi la unia este f periculos laughing frate salbatici si slabi la minte mai is unia, oamenii prapastie, zici ca acu au cazut direct din pom laughing

Pt RO si mai ales vara, pentru persoanele in varsta si cele cu afectiuni cardiace, este de preferat sa aiba aparat de aer conditionat, sa doarma mai in racoare, le va face bine.

Eu cum fac? Aparatul meu este setat la aceiasi temp tot timpul, noapte zi.
Daca nu ai bani si vrei sa faci economie, poti urca temp mai sus atunci cand pleci de acasa si nu mai e nimeni acasa, va consuma mai putin, sau poti urca tem mai sus nitel cand dormi.

Nui bine sa il inchizi de tot, de ce? Pt ca inhizind acel aparat, incaperea se va incalzi f tare, iar atunci cand ii vei da drumul, el va functiona un timp f lung sa poata racori acea camera sau incapere.

Cu alte cuvinte vei consuma mai mult curent decat daca il tii ON dar ceva grade mai sus decat cand esti acasa.

Acu fiecare face cei place, cum se simte el bine, eu am spus cum e mai bun pentru orice om.
Tu poti sa faci test, inchide si dormi asa cu aparatul inchis. Apoi a doua noapte lasa-l deschis si la fel dormi si vezi cum te simti. Apoi compara cand ai dormit mai bine.Eu iti garantez ca dormi mai bine cand e mai racoare.Organismul uman functioneaza cel mai bine la temp mai scazute undeva la 18-20 de grade, e mai racoare, dar poti pune o patura, un cearceaf, dar o sa te simti f bine, respirind un aer mai racoros.

Daca nu ai mai avut aer conditionat niciodata, prima data o sa ti se para mai neobisnuit, uneori poti raci, dar cu timpul o sa te obisnuiesti si totul o sa fie bine.
Inca odata iti spun aerul mai racors face bine organismului, iar srul cald nu prea.

| relian a răspuns:

Pentru dullcat care m-a blocat

Esti experta si in aer conditionat si medical laughing e bun si asa rau.Este aer murdar, interesanta chestie.
Deci daca circuli aerul este murdar, daca il lasi necirculat nu-i murdar. ce logica ai, sta mita in coada laughing

Usuca aerul? Ala e si scopul pe linga sa il raceasca mai scoate si apa din el, pentru ca umiditatea din aer creaza disconfort, mai baga mai citeste.
Bine nu te gindi ca il usuca de tot, pentru ca nici un aer f uscat nu-i bun, dar un aparat de aer conditionat nu poate usca aerul atit de mult incit sa scanda sub limita de confort.
Daca folosesti un simplu ventilator, intreb si eu ca idee, aerul ala nu mai este murdar? Sau este murdar de la ce anume?

Sa stii si tu, aparatele de aer conditionat mai au si un filtru, deci daca in aer ar fi ceva praf, alea mai retin din el, deci e mai bun decat in cazul in care ai folosi un simplu ventilator.

Cum am spus, nu te mai da specialist cand nu stii cu ce se maininca ceva.
Auzi deja esti deshidratat, esti uscat, te baga aia la punga si te vinde ca chips laughing ce tare esti.Iti arde mintea rau, sigur ai nevoie de ceva aer conditionat laughing

| RoCkKiD a răspuns:

La mine vara merge non-stop si inca n-am murit.

Imi pare ca daca faci astea 3 chestii o sa fii ok..bine nu ca altfel ai muri.

1. Seteaza aparatul sa bata in asa fel incat fluxul de aer sa nu vina direct pe tine. Unele aparate de aer conditionat mai ieftine au o functie din asta ca sa evite locul unde e telecomanda sau din contra sa sufle doar spre telecomanda.

2. Nu exagera cu viteza ventilatorului, din experinta mea la minim e suficient daca nu cumva acum ai ajuns acasa si vrei sa raceasca repede nu vad sensul sa il dai mai tare, asta nu o sa iti faca decat un curent de aer in casa.

3. Nu exagera cu temperatura. Am vazut multi oameni care il pun sa sufle la minim, ceea ce e o tampenie. Testeaza si vezi pana la ce temperatura poti sa urci incat sa ajungi la o temperatura ambianta ok. Eu de exemplu il las la 26 vara, ideea nu e sa ingheti in casa ci doar sa poti sa dormi linistit.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Niciodată să nu dormi cu el pornit! Este extrem de periculos! Poți răcori camera, fără să rămâi în cameră când el răcorește, dar apoi îl stingi. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu odată am adormit cu aerul condiționat deschis și a doua zi nu mă mai puteam mișcă.

| newaccountbye a răspuns:

A doua varianta

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu. Racesti camera. De preferat tu sa fii in alta incapere. Apoi te culci.