| naya a întrebat:

E usoara operatia de hernie de disc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Operatia ce trebuie sa o "suporti" este usoara in comparatie cu ce s-ar putea intampla in cazul in care nu vei accepta o astfel de interventie chirurgicala. Sanatate si incredere, totul dureaza un timp de(mai ales durerea)...

| Psihoyounger a răspuns:

Hernia de disc, cunoscuta si sub numele de ruptura a discului intervertebral, este o afectiune prin care o parte din discul intervertebral apasa elementele anatomice din canalul spinal (radacinile nervoase si maduva spinarii).

Operatia consta intr-o incizie dorsala la nivelul coloanei. Muschii paravertebrali sunt departati, iar o parte din lama vertebrala este ridicata pentru a avea acces la disc si radacinile nervoase. Discul este rezecat atat cat sa permita radacinii sa aiba un traseu liber si sa nu mai fie comprimata. Interventia se numeste discectomie lombara.
Evolutia postoperatorie este favorabila cu conditia ca pacientul sa respecte indicatiile de repaus si recuperare.

sursa: http://www.neurochirurgie4.ro/infhdl.html

Sanatate!

Psihoyounger

| EUSIATIT a răspuns:

Nu e usoara dar daca ai pb mergi si nu intirzia ca sa ai pb mai mari. riscurile sunt dar sa ai pe cineva linga tine e ok. sTII ca dupa aceea nu ai voie sa faci efort 1 an de zile si apoi nu ai voie sa mai ridici greutati .toata viata daca vrei sa nu ajungi iar la operatie

| eni a răspuns:

Oliana, as vrea sa stiu unde in Cluj? la neurochirurgie? si poti sa-mi spui numele medicului? E cumva Dr Maior? multumesc anticipat.

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, la targu mures am auzit ca se efectueaza aceasta operatie laparoscopic, adica fara cutit, ceea ce presupune recuperare mult mai rapida. o cunostiinta mi-a spus ca a doua zi dupa ce s-a operat acolo, s-a dus singura la baie, asa ca... tragi si tu singura concluziile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l pe base!
Uite aici : --> http://www.ejocurigratis.ro/games/537/intreabal-pe-base.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o clinica de chirurgie minim invaziva la Cluj, care se ocupa cu operatiile de hernie de disc, genunchi etc. Este ceea ce nu a avut in tara Basescu si a trebuit sa o faca afara. Acum exista in Cluj si, este foarte cautata. Medicul a lucrat 35 de ani in Germania in acest domeniu si are cea mai performanta aparatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inainte de a ma opera am folosit un corset dorsolombosacral, operatia a fost usoara si nu am avut dureri mari dupa. depinde cat de avansata e hernia si cum suporta corpul tau durerea. pe mine m-a ajutat corsetul si inainte si dupa. daca vrei, intreaba medicul tau daca e bun sa folosesti acest corset. daca te intereseaza, eu de-aici mi l-am cumparat: http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatia in sine nu ai ce sa simti... cel mai rau e prima zi dupa operatie cand tb sa te dai jos... simti cam aceleasi dureri ca atunci cand te-ai dus sa te operezi. eu acum am 1 an de la operatie ma simt bine... nu m-am ferit de nimic... la 3 saptamani dupa ce am facut operatie inotam si la 1 luna am condus masina... depinde de fiecare in parte cum isi revine... nu e o operatie de speriat. dar nici de neglijat am avut un doctor bun care nici drena nu mi-a pus pentru ca a decurs bine operatie...deci nu am fost deranjat de nimic dupa operatie doar ca te simti ciudat si rau de la anestezie... cel mai bine e sa ai un anestezist bun... e cea mai importanta parte. success

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu sunt IULIAN si sunt operat de doua ori, prima a fost gresita(doctorul a uitat o bucatica de ligament in nauntru) a trbuit sa ma operez inca o data, asta e toti gresim, operatia in sine e usoara daca ajungi pe maini bune greu este recuperarea in sine pentru ca nu ai voie sa faci nimic timp de 4-6 luni dupa care incepi usor usor asta este greu, cand sti ca poti si nu ai voie.iti recomand sa te feresti de spitalul baltazar acolo nu sunt doctori sunt macelari, fa operatia la spitalul militar, acolo gasesti profesionisti.sanatate multa si fruntea sus.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am probleme cu coloana. am talpa amortita de 6 luni. iau tratament. dar deocamdata nu ma operez.sun as medicala si as vra sa ma operez prin tehnica cea noua fara taietura dar momentan nu am atitia bani stii ca e costisitoare. pa pa. georgeta 31 ani.sanatate multa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este usoara deoarece nu mai sunt acele operatii costisitoare cum erau pe vremuri, mai grea este recuperarea de dupa operatie eu am 28 de ani si am fost operata pe 11 mai 2009 la sp. militar din Brasov si am fost super ok dupa operatie eu am fost ceva mai grav am avut hernie de disc paralizanta pe partea dreapta la l4, acum la inceputul anului 2010 am inceput sa am dureri groaznice din nou si am fost la medic iar in urma tomografului trebuie sa ma operez din nou la un inel mai sus decat am fost operata iar pe 14 ianuarie ma duc sa ma programeze pentru a 2 operatie si merg cu capul sus si fara frica deoarece nu se merita sa suporti durerile alea groaznice. Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu operat de hernie de disc la Bacau.acolo e un medic neurochirurg foarte bun Dr. RUSSU VIORICA.ma simt extraordinar de bine, acum sunt in perioada de recuperare.recomand cu toata increderea acest medic, de altfel am auzit doar vorbe de bine despre ea.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e foarte grea.mai grea mi se pare recuperera de dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar avea cineva detalii despre operatia de hernie de disc la persoane peste 60 de ani, si informatii despre metoda laparoscopica, sunt foarte interesata. multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatia pentru un chirurg care asta face zilnic este usoara si dureaza aproximativ doua ore si pacientul se simte bine a doua zi te da jos si iti scoate drena dupa care incep exercitiile de recuperare stabilite de medici a treia zi ati da drumul acasa insa cum te pastrezi asa o sa fii, pentru cei interesati va recomand un chirurg foarte bun este vorba de George Vasilescu de la spitalul bagdazar din bucuresti este un doctor extraordinar mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac parte din categoria celor operati de hernie de disc. operatia nu este grea, greul vie dupa.cand trebuie practic sa inveti sa mergi din nou, sa stai cuminte sa nu faci niciun efort... dar una peste alta este mult mai bine dupa decat inainte de operatie. dureri vor mai fi, dar incomparabile...acum,dupa aproape un an ma simt fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am un raspuns, am o intrebare.Cine s-a operat de hernie de disc in Republica Moldova si ce doctor bun imi recomandati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare
dupa cat timp de la operatie poti face baie?

| ioanapysycuutata a răspuns:

Nu stiu, eu am fost operata de hernie inghinala

| Georgia_2863 a răspuns:

Este o operatie usoara. Dar aproximativ vreo 3 luni dupa operatie se fac proceduri de recuperare.reflexoterapie.si bineinteles : fara efort.ridicat greutati.nu este voie.

| und3ad a răspuns:

Nu e chiar.usoara dar is multe sanse sa treci cu bine..stiu ca cineva a avut si a facut operatia si s-a simtit mult mai bine.

| dragosd a răspuns:

Am 33 de ani, sunt operat de hernie de disc la L5-S1 de 4 zile la spitalul Bagdasar Arseni si pot sa spun ca aceste operatii pentru medicii de acolo sunt aproape banale. Pentru ei cu totul altele reprezinta operatii complicate si care reprezinta provocari. Si toate acestea pentru ca sunt extraordinari de buni in ceea ce fac. Problema vine dupa operatie cand trebuie sa stai cateva zile in niste conditii greu de descris in cuvinte si de neimaginat pentru o tara in anul 2010. Acolo cred ca este pentru orice bolnav adevarata provocare! Multa sanatate tuturor!

| didita a răspuns:

Am 54 de ani si acum doua saptamani am fost operata de hernie de disc care avea mari complicatii. Am fost operata de Domnul Doctor Vasilescu George de la Spitalul Bagdasar-Arsenie din Bucuresti, si il recomand din toata inima. Calitatea de specialist s-a imbinat perfect cu cea de OM. Din asta a rezultat sanatatea mea. Operatia din punct de vedere a pacientului nu este grea, cred ca dificultatea se afla in manile medicilor. Un colectiv extraordinar la sectia de neurochirurgie III. Cadre medicale care fac cinste bransei in care lucreaza.
A treia zi am plecat acasa si aproape ca nu imi vine sa cred ca ma pot simti atat de bine, dupa cate chinuri am indurat pana sa ma hotarasc sa ma operez. Respect in totalitate recomandarile specialistilor de la spital si astept cu nerebdare ziua de control pentru a le multumi inca o data.
Nu va fie teama, luati legatura cu acest minunat doctor si nu o sa regretati. Numai stand de vorba veti capata incredere si putere. Sa va ajute Dumnezeu si multa sanatate.