| BeatriceMocanu a întrebat:

Este adevarat ca anticonceptionalele ingrasa? Mi-a zis de la ginecolog sa iau anticonceptionale yasmin... Cine a mai luat, v-ati ingrasat? ( cat si daca ati avut reactii adverse ) Dau funda.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, unul din efectele secundare ale anticonceptionalelor este ingrasatul, apoi sterilitatea, modificari hormonale si endocrine samd.

Ciudat este ca Yasmin si Yazz sunt interzise de foarte multi ani in America, Canada si Australia, dar in Romania sunt inca recomandate de medic, desii au fost zeci de cazuri mortale de la ele. Oare sa le aibe Romania in stoc si medicii sa fie platiti doar ca sa le vanda?!
Pana la urma ramane decizia ta daca le iei sau nu, daca nu-ti pasa ca te supui unui risc de moarte sau schimbari majore in corp.

Uite aici dovada:
http://globalnews.ca/......th-canada/

http://www.ctvnews.ca/......-1.1321110

| PeFuga a răspuns:

Depinde de organismul fiecăreia. Nu poti afla decât dupa ce incepi sa le iei. Mie de la yasmin mi-a cazut parul foarte tare si ma simteam foarte rau. Apoi am luat controversatele diane 35 si nu am avut nici o problema. Desigur, schimbarea pilulelor am facut-o la recomandarea medicului. Daca observi efecte adverse te adresezi imediat ginecologului fără a opri însă administrarea pastilelor. E posibil sa îți dea peste cap hormonii întreruperea tratamentului la mijlocul lui.

| Arthiom a răspuns:

Mai da un prezervativ e scump? Da, unele anticonceptionale au ca efect secundar luarea in greutate.

| Bloondy a răspuns:

Sotia a lua anticonceptionale yasmin timp de 4 ani, ea nu a respectat deloc pauza indicata in prospect si nu a avut deloc probleme cu greutatea, acum parerea mea e ca poate diferi de la o persoana la alta, nu toti aveam aceeasi efecte de la un fel de medicament, cat despre reactii adverse nici cu astea nu a avut nici un fel de problema, nici-o reactie adversa, ma refer la cele vizibile, dar daca iei iti recomand sa respecti indicatile de pe prospect cu pauza/doza zilnica si in cazul in care ai uitat intr-o zi sa iei sa nu iei a doua zi dublu ca nu e bine. Bafta