| Ciprian964335345 a întrebat:

Este adevarat ca circumcizia scade sensibilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu sunt femeie dar asa am citit ca ar scade sensibilitatea, argumentul care il pot aduce in aceasta situatie ar fi ssensibilitatea buricului degetelor atunci cand taiem prea mult unghiile si simtim o anumita sensibilitate in locul unde inainte era protejat de unghie, presupun ca e ceva asemanator, pilita aia care acopera glandul daca este indepartata definitiv in timp se obisnuieste fara si se ingroasa si nu mai este atat de sensibil, de aia am facut comparatie cu buricele degetelor unde si acolo pielea este foarte fina fiind acoperita mereu

| Verttigo a răspuns (pentru Felys):

Greșit în mare parte ceea ce ai scris. Devine mai puțin sensibil din cauza sau datorita pentru majoritatea bărbaților? deoarece sunt eliminațe foarte multe terminații nervoase.